17 Mayıs 2022 Salı

“2021 itibariyle iç piyasa satış faaliyetlerimize ek olarak ihracatta pandemi öncesi satış hacmimizi yeniden yakaladık”

“2021 itibariyle iç piyasa satış faaliyetlerimize ek olarak ihracatta pandemi öncesi satış hacmimizi yeniden yakaladık”


Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ İhracat Direktörü Hatice Aslandağ:


İki ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada pazarlama çalışmalarını yoğun olarak sürdürdüklerini belirten Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ İhracat Direktörü Hatice Aslandağ, bu çalışmalarının sonucunu 2021 itibari ile elde ettiklerini söyledi. Hem yurt içi hem de yurtdışı satışlarının arttığına vurgu yapan Aslandağ, konu ile ilgili sorularımızı yanıtladı.


Ürünleriniz hakkında bilgilendirir misiniz? 

1998 yılında İstanbul’da faaliyetine başlamış olan firmamız kurulduğu günden bugüne silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir. Kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebilir, öncelikle silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya önem verdiğimiz için çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialı olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu, bizim üretici kimliğimizin en belirgin tarafını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle misyonunu silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya yönelik belirlemiş bir firma olarak silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekte, hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri ile elektrik marketleri bulunmaktadır. İstanbul, Çaycuma ve Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaleti’ne bağlı Durban şehrinde bulunan fabrikalarımızda ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti hızla sunmak temel politikamızdır.

Dergimiz Wire Rusya fuarında dağıtılacak. Rusya ve Türk Cumhuriyetleri pazarlarına satış yapıyor musunuz? Bu bölgeler firmanız ve kablo sektörü için ne kadar öncelikli? Ülkemizin jeopolitik konumu itibariyle tedarik zincirinin en temel elemanı olan lojistik alanında sağlamış olduğu avantajla global ticaret söz konusu olduğunda geniş bir paya sahip olduğumuz Rusya ve Türki Cumhuriyetleri pazarları sadece bizim için değil sektörde bulunan tüm firmalar için son derece etkin, verimli ve karlılık payı yüksek pazarlardır. İhracat ülke hacmini geniş bir yelpazede tutmayı ve üretmiş olduğu ürünleri dünyanın dört bir yanına kaliteden ödün vermeden uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp müşterilerinin istek ve taleplerini karşılamayı hedef edinmiş bir firma olarak içinde bulunduğumuz Türk kablo sektörü açısında Rusya ve Türk Cumhuriyetleri pazarlarının son derece önemli bir noktada olduğunun farkındalığı içerisinde olup bu ülkelerdeki mevcut müşterilerimize müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet etmekte ve mevcut müşterilerimizin yanı sıra fuar, pazar araştırması ve müşteri ziyaretleri kanalıyla bu pazarlardaki ihracat oranımızı daha üst seviyelere çekmeyi hedeflemekteyiz. Bu bağlamda önümüzdeki yıllarda bu pazarların daha aktif olacağını ve değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.


Yılın ilk çeyreği geride kaldı. İlk çeyrekte yurt içi ve yurt dışı pazarlarda talep nasıldı?  

Geçtiğimiz yıl ülkemizde ve dış ülkelerde yaşanmış olan politik sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık, kurlardaki dalgalanmalar ve Çin’de görülen corona virüsünün etkisi ile yeni bir resesyonun tetiklenmesine zemin oluşturmuştur.  Bu süreç boyunca bir çok firma, büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden, aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettirmeye veya ettirmek için mücadele etmeye ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalışacaktır. Tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda etkisi altına alan COVID-19 koronavirüs salgınının ekonomik yansımalarının geçtiğimiz yılın nisan ayında çok daha sert ve keskin görülmeye başlanması, üretim kapasitesinin %40’ını ihraç eden firmamızı bu anlamda negatif yönde etkilemiştir. Salgın nedeniyle başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde görülen eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri ihracatımızda görülen düşüşün de ana nedeni olmuştur. Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. İç piyasada hizmet verdiğimiz ana sanayilerin COVID-19 koronavirüse karşı gereken önlemleri alarak kontrollü bir şekilde üretim faaliyetlerine devam etmeleri iç piyasa satışlarımızda düşüş yaşanmamasını sağlamış, bu durum bizlere ihracatta görülen kaybı dengeleme şansı vermiştir. Ancak 2021 yılı itibariyle iç piyasa satış faaliyetlerimize ek olarak ihracatta pandemi öncesi satış hacmimizi yeniden yakaladığımızı, mevcut müşterilerimizle olan satışlarımızda artış görüldüğünü ve yeni müşteri ediniminde güzel bir hareketlenme içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. 

Türk kablo sektörünün en önemli pazarı İngiltere’nin pandemideki başarısı ve Brexit sürecini tamamlaması bu pazara ihracatı etkiledi mi veya ne zaman etkileyecektir? Spesifik pazarlara ihracatın azaldığı zamanlarda sektörün küçük bir dilime hapsolması tamamen geçmişten gelen ve sanayicilerin kronik olarak yaptığı ihracatı sadece birkaç ülke etrafında konumlandırma hatasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle riski dağıtmak, içinde bulunduğumuz olumsuz koşulların doğurduğu sonuçlardan ders alarak pazar sayısını arttırıp satış ağımızı genişletmek için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretleri ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmalıyız. Her zaman vermiş olduğumuz örnekte olduğu gibi eğer tüm yumurtaları aynı sepete koyarsanız sepetin bulunduğu yerden alınabilecek olası bir darbe ile hepsini kaybedersiniz. Ancak yumurtaları iki ayrı sepete bölüp riski dağıtırsanız olası bir sorunda en azından yarısını kurtarmış olursunuz. Dolayısıyla sadece kendi sektörümüz değil tüm sanayici ve üreticiler için riskin yalnızca spesifik pazarlara bağlı kalmadan farklı ve çeşitli pazarlara yayılarak azaltılması ve bu suretle olası bir olumsuzlukta ihracat verilerinde herhangi bir düşüşün yaşanmaması en etkin ve verimli çözüm olacaktır. Türk kablo sektörünün en önemli pazarı olan İngiltere’nin pandemi sürecinde yaşadıkları ve Brexit sürecini tamamlaması bu pazara ihracatımızı henüz etkilemedi ancak aksi bir durumun varlığının söz konusu olması halinde ihracatımızı spesifik bir ülke ya da bölgeye konumlandırmadığımız için bu durumdan asgari düzeyde etkilenebileceğimizi söyleyebilirim.


2021 hedef ve projeleriniz nelerdir? 

Başarılı olmanın temeli piyasalarda bulunan standart ürünlerin dışında farklı ve spesiyal bir ürün sunmaya dayanmaktadır. Bu durum diğer sektörler için geçerli olduğu gibi kablo sektörü içinde geçerlidir. Kablo sektöründe 10 yıl sonra gelişmiş otomasyon sistemi ve son model teknoloji ile üretilmiş değişik ürün gruplarıyla farklı ve yeni pazarlara giriş yapılıp bu suretle hem arz-talep döngüsünün en iyi biçimde şekilleneceğini hem de bu durumun sanayicilere pozitif değerler katacağını öngörebiliriz. 1998 yılından beri İstanbul’da 7000 m² kapalı alanda kendi yerinde üretim yapan, Çaycuma ve Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaleti’ne bağlı Durban şehrinde kurduğu üretim tesisleri ile yoluna devam eden firmamız genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir. Kurulduğu günden bugüne kaliteden ödün vermeden müşteri memnuniyeti odaklı faaliyet gerçekleştiren firmamız 2021 yılında da bu çizgide yoluna devam edip kaliteli ürün ve hizmeti daha ucuz maliyetle, hatasız ve zamanında optimum kaynak ve avantajla müşterilerine temin edip çalışanlarının eğitim seviyesini arttırarak üretim prosesinde sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olacaktır.