6 Aralık 2022 Salı

LAPP

LAPP

Endüstriyel İletişim için pek çok yeni ürün...

LAPP, tek perli Ethernet serisini genişletiyor

Tek perli Ethernet (SPE), SmartFactory ve Endüstri 4.0'a giden yolda kilit bir teknolojidir. Bu ürün, daha tutarlı ve daha verimli Endüstriyel Ethernet ağları sağlamaktadır ve verileri iletmek için yalnızca bir çift damara ihtiyaç duymaktadır. Önceden, 2 ve 4 çift Ethernet kabloları, standardı oluşturuyordu. Bu tasarruf, daha önce Endüstriyel Ethernet üzerinden ağa bağlanmamış olan yeni akıllı bileşenlerin ağa entegre edilmesini sağlıyor. ETHERLINE® T1 ürün ailesi ile LAPP, endüstriyel makine ve sistemlerde kullanılmak üzere prototip tek perli Ethernet kabloları sunmada rakiplerinden öndeydi. İlk tek perli Ethernet kablosu artık stokta mevcuttur. İlkbahar lansmanının bir parçası olarak LAPP, yeni ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG'yi tanıttı.

ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG, aynı yüksek veri hızlarını koruyan ve gerekli kurulumu önemli ölçüde azaltan, yüksek hızlı bilgi alışverişi için UL sertifikalı 2 damarlı bir veri kablosudur. Küçük bükülme yarıçapı ve küçük dış çapı sayesinde son derece hafiftir ve kurulumu kolaydır ve saha seviyesinde bağlantı için vazgeçilmez bir üründür.

Yeni Power-Over-Data-Line (veri hattı üzerinden güç) uyumlu kablo, IEEE 802.3bu ile uyumludur ve 40 m'ye kadar mesafelerde 600 MHz'e kadar frekans aralığında dijital sinyalleri iletmek için özel olarak tasarlanmıştır.  Düşük enerji tüketimiyle (50 W'a kadar) SPE terminallerine eşzamanlı güç ve veri beslemesi sağlar. SPE kablosunun tasarımı, elektromanyetik parazitlere karşı ideal korumayı garanti eder: Alüminyum lamine folyo ve yüksek derecede kapsama alanına (SF/UTP) sahip bakır örgü blendaj sayesinde çift korumalıdır. Ayrıca, PVC dış kılıf asitlere ve alkalilere karşı dayanıklıdır ve kısmen yağa dayanıklıdır. UL/CSA sertifikası, ürünün Kuzey Amerika'da kullanılmasına imkan vermektedir. 
UL listesinde yer alan Power Limited Tray Kablosu (PLTC) olarak, yeni tek perli Ethernet kablosu kablo tavalarına açık bir şekilde de döşenebilir.

Yeni ETHERLINE® T1 Y Flex 1x2x22/7 AWG böylelikle otomasyon teknolojisinde gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmeyen bir dizi olası uygulamayı açar. Entegre kablo ve bağlantı teknolojisi çözümlerinde küresel pazar lideri, çok çeşitli uygulamalar tanımlamıştır: 
- Kuru ve nemli odalarda ve ayrıca orta mekanik zorlamalarda esnek kullanım,
- DIN EN 50173 ve ISO/IEC 11801'e uygun yapılandırılmış kablolama için,  
- Tek perli Ethernet uygulamaları için - IEEE 802.3bp'e uygun 1000Base-T1 ve IEEE 802.3bw'ya uygun 100Base-T1. 
Açıklama: IEEE 802.3 bp standardı, blendajlı kablolarla 40 m'lik veya blendajsız kablolarla 15 m'lik bir mesafede tek çift bükümlü çift bakır kablolar aracılığıyla 1 Gbit/s'ye izin veren bir fiziksel katmanı tanımlar. Üretim otomasyonundaki olası uygulamalar, kontrol kabinindeki Gigabit iletişim cihazlarının veya yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemleri gibi yüksek veri hızlarına sahip sensörlerin bağlantısını içerir. Ancak IEEE 802.3 bw standardı, 100 Mbit/s için aynı kablo uzunluklarına izin verir. Özellikle mesafenin azalması nedeniyle, bu teknoloji, kontrol kabinindeki cihazların bağlantılarını yapmak için de ilgi odağı olabilir.

LAPP'da Endüstriyel İletişim Ürün Müdürü Christian Illenseer, "Tek perli Ethernet, gelecek için önemli bir teknolojidir. Ancak geniş pazar penetrasyonu elde etmek için standartlaştırılmış ve tek tip konektörlere ihtiyacımız var," dedi ve ekledi: "Bileşenlerin uyumluluğunu sağlamak için tek bir standarda ihtiyacınız var. SPE Industrial Partner Network'e karar verdik çünkü bu standardın pazarda en iyi başarı olasılıklarına sahip olduğuna inanıyoruz."

Yakında iki kablo daha sunulacak: Gigabit Ethernet ve kablo zincirlerinde kullanım için blendajlı bir 26AWG kablo olan ETHERLINE® T1 FD P ve 10 Mbit/s ve 1000 m mesafeler için ETHERLINE® T1 P FLEX 18AWG. 

LAPP ayrıca Endüstriyel İletişim alanında iki tane daha yeniliği satışa sunacaktır:  
1. Kablo zincirlerinde sürekli hareket uygulamaları için oldukça esnek ETHERLINE® FD Cat.6 ara bağlantı kabloları. M12X konektörlerle monte edilirler ve Cat.6 Ethernet sayesinde 60 m üzerinde 10 Gbit/sn'ye kadar hızlı veri alışverişi sağlarlar. Lamine alüminyum folyo ve bakır örgü, elektromanyetik girişime karşı optimum koruma sağlar. Damar çiftlerini korumak için bir çapraz ayırıcı kullanılır ve bu da maksimum mekanik gerilime izin verir. Konnektör, entegre titreşim korumasına sahiptir. Bu, bağlantının istem dışı gevşemesini önler. IP67 koruma derecesi, yeni ara kabloların kontrol kabini dışındaki cihazları bağlamak için uygun olduğu anlamına gelir. 

2. PROFINET® ağlarındaki kontrol kabini için ETHERLINE® CABINET CAT.6A. Küçük bükülme yarıçapları sayesinde, Cat.6A ara kabloları özellikle dar alanlarda kullanışlı olabilir.  Bilginin 60 m'de 10 Gbit/sn'ye kadar hızla yüksek hızlı alınıp verilmesini sağlarlar. Bağlantı kabloları her iki tarafa da monte edilir, zamandan tasarruf sağlar ve sahada monte edilirken hata olasılığını ortadan kaldırırlar. RJ45 konektörü son derece dardır, yani ara kablolar çok yüksek bağlantı noktası yoğunluğuna sahip cihazlar için idealdir. UL/CSA sertifikası sayesinde, bu kablolar Kuzey Amerika pazarı için de onay almıştır.