17 Mayıs 2022 Salı

TUNA TARTI

TUNA TARTI

Uluslararası standartlarda üretim yapan Tuna Tartı, dünyanın pek çok ülkesindeki müşterilerine çözüm sunuyor. Tuna Tartı ve Elektronik Sistemler Satış Koordinatörü Ercan Hatipoğlu ile firmaları ve ürünleri hakkında konuştuk.

Ercan Bey, öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz? Firmanızın kuruluş süreci nasıl gerçekleşti?
1983 yılı Evlad-ı Fatihan, Bulgaristan doğumluyum. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimimi Türkiye’de tamamladım. Daha sonrasında açılan kontenjanla beraber İstanbul Teknik Üniversitesi ile Sofya Teknik Üniversitesi arasında öğrenci geçişleri yapılmaya başlandı. Üniversite sınavını kazandıktan sonra Dışişleri Bakanlığı’nın bursu ile Sofya Teknik Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği eğitimimi tamamladım. Daha sonrasında Türkiye’ye geldim. Yüksek işletme alanında ikinci ihtisasımı tamamladım. Daha sonra özel sektör faaliyetlerime başladım. 2015 yılında da Tuna Tartı ve Elektronik Sistemleri’ni kurdum. 2016 yılında limited olmayı sağladım. Markamız kurulduğu günden günümüze sektöründe üretici olarak faaliyet gösteriyor. Evliyim ve iki çocuk babasıyım.
Tuna Tartı, hangi ürün gruplarıyla hizmet vermeye başladı?
Tuna Tartı olarak ilk başta, e-ticaret yöntemi ile ısı bağıl nem cihazları satışı yapmaya başladık. Sonrasında loadcell ve indikatör gruplarını da ürün gamımıza ekledik. Kamyon kantarları, taşıt kantarları, big bag tartı sistemleri sonrasında dahil edilen ürünlerimiz oldu. Teknolojiyi üretmeye başladık. Günümüzde endüstriyel tartı sistemleri konusunda profesyonel olarak çalışmalarımız sürdürüyoruz. Şu anda yıllık yaklaşık 45 bin adet loadcell üretim kapasitesine sahibiz. 40’a yakın prosesten geçen bu ürünleri üretmek için ciddi yatırımlar gerçekleştirdik. Sadece loadcell atölyesinde 12 kişilik kadın çalışandan oluşan bir çalışma grubumuz var. Loadcell (yük hücresi) ürünlerimiz tek tek onların elinden geçer. Test makineleri ve fırınlar gibi önemli ekipmanlar için son derece ciddi yatırımlar gerçekleştirdik.  Tesisimiz A-B-C-D bloklarından oluşmaktadır. Her bir blokta farklı ürün gruplarımızın yerli olarak üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık 55 milyon gibi bir yatırım gerçekleştirildi. Ülkemiz için gece-gündüz çalışmaya devam ediyoruz.
Loadcell üretimine dahil olan her kadın arkadaşımızı aynı zamanda önemli eğitimlere tabi tutuyoruz. Bir arkadaşımızın loadcell üretimine başlaması yaklaşık 8 ayı buluyor.  Çünkü ufak komponentlerle teknoloji üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünler dünyanın 110’dan fazla ülkesinde kullanılmakta. Yurtdışında ve yurtiçinde partnerliklerimiz var. Aynı zamanda Ankara, Konya, İstanbul, Bursa ve Adana bölge müdürlüklerimiz var. Yurtdışında Bulgaristan, Tayland, Özbekistan, Türkmenistan ofislerimiz, Katar ve Dubai bölgesinde ise distribütörlüklerimiz var.

Üretim yönteminiz ve teknolojinizle ilgili bilgi verir misiniz?
60’a yakın çalışanımız ile mekanik, loadcell ve indikatör, servis ve satış birimlerimizle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu sayı bölge müdürlüklerimizle 70’i buluyor. Loadcell üretimine geçtiğimiz zaman artan talebi karşılamak için sürekli çalışan sayımızı artırmak ihtiyacı duyuyorduk. Bunu daha akılcı bir yöntemle çözmeyi amaçladık ve dünyada bu işi başarmış birkaç firmayı analiz ettik. Kendimize örnek olarak bir Japon markası olan Toyota markasının işleyişini aldık. Önce 5S faaliyetlerimize başladık ve bu çalışmalarımız yaklaşık 1,5 yıl sürdü. Çalışanlarımızın oyuna dahil olması halinde ancak başarılı olabileceğimizi düşünerek bununla ilgili eğitimler vermeye başladık. Her gün bir önceki günden daha iyi olmayı amaçladık.
İlk başlarda kapasitemiz loadcell üretiminde düşük seviyelerdeyken bu faaliyetlerimizle kapasitemizin 8 katına çıktığını gördük. Sonrasında kendi bünyemizde büyümek yerine kendimize uzun yıllar bu konuda güvenle çalışabileceğimiz partnerlikler oluşturduk. Mesela şu anda İzmir Çukurunda 100 adet CNC makinesi olduğunu düşünelim. Bu 100 makine şu anda %30 verimle çalışsa, bu günde 30 makinenin çalışması demek. Biz talaşlı imalat kısmında partnerlik yaptığımız markanın makinesini dahi kendimiz satın alıyoruz. Burada bizim için öncelikli olan kalite... Bu partnerliklerimizle birlikte yaklaşık 200 kişilik bir kadro olduğumuzu söyleyebilirim.
Almanya’da bir milyar Euro cirosu olan bir firmanın Almanya ofisinde 55 çalışanı bulunuyor. Bu firma mekanik olarak Malezya’da bir tedarikçi seçmiş. Bu firmaya istediği kalite kurallarını belirterek mekanik tasarımı konusunda hizmet alıyor. Tayvan’da elektronik kısım için yine kendi belirlediği kalite ve ürün özellikleri için hizmet alıyor. Pakistan’da da başka bir komponent için hizmet alıyor. Şu anda Almanya’da Merkez Ofisi’nden dünyanın 180 ülkesine ürünlerini satıp kurulum ve montajlarını yapıyor. Türkiye gibi bir ülkede sadece 5-6 çalışanı buluyor. Bizim de artık Türkiye’de kas gücünden kurtulup beyin gücüne geçmemiz lazım. Biz de bunu yaptık aslında. Çünkü büyümenin sonu yok. Biz bu kadar kısa sürede 40-50 yıllık geçmişi olan birçok markanın yapamadığını yaptık. Bu teknolojiyi üretmek gerçekten kolay değil ama biz kısa sürede önemli bir mesafe kat ederek ciddi işler yaptığımıza inanıyoruz.
Tekrarlanabilir kalite için Tuna, tedarikçilerinden neler bekliyor?
Biz tedarikçilerimizi her anlamda destekliyoruz. Hem iş anlamında hem de kalite anlamında destekler sağlıyoruz. Bir talaşlı imalatta bizim ürünümüzün bir parçasının en-boy-çap gibi kısımlarına varıncaya kadar birçok konuda onların yerine metot mühendisliği yapıyoruz. Haftada 100 parça çıkarılan bir işletmede 200 parçanın nasıl üretilebileceğini birlikte araştırıyoruz. Yeri geldiğinde kapasite artışı için üretim parkuruna makine satın alarak güç kazandırdığımız tedarikçilerimiz de oluyor. Daha katmalı ürünler üretebilmek için enerjimizi Ar-Ge’mize ve elektronik birimimize harcıyoruz. Dünyada markamızı daha güçlü hale getirmek için farklı partnerlerle çalışmalarımızı geliştiriyoruz.
45 bin loadcell üretebilmek için kendi bünyenizde 200’den fazla çalışanınızın olması lazım. Bu ciddi bir külfet getirirken aynı zamanda manevra kabiliyetinizi de kısıtlar. Rekabetçi olmanız da imkansız hale gelir. Bu yüzden yalın, 5S ve benzeri metotlarla faaliyetlerimizi düzenleyerek verimliliğimizi artırıyoruz. Bu sayede önümüzdeki yıl için kendimize 65 bin loadcell üretimi hedefi belirledik.

Farklı alanlarda devlet projeleriniz var mıdır?
Savunma sanayinde ve TÜBİTAK ile yürütmekte olduğumuz projelerimiz bulunuyor. (İHA ve SİHA kanatlarındaki mukavemet ölçen sistemler için çalışmalarımız devam ediyor ve loadcelleriniz konusuna burada yer veremiyoruz. )
 
Ürünleriniz Endüstri 4.0 sürecinde neler sağlıyor?
Türk firmaları olarak bu konuya bazen çok yüzeysel bakabiliyoruz ama aslında çok derin bir konu Endüstri 4.0… Biz Endüstri 4.0’ın daha çok insansız, operatörsüz tartı sistemleri üzerine faaliyetler yürütüyoruz. Bir maden firmasının hem Yunanistan’da hem Mısır’da hem de Türkiye’de maden ocağı olabiliyor. Bu ocaklarda bulunan tartı sistemlerinin başında operatörler bulunmuyor ama bu sistemler anlık ve online olarak ağırlıkları kaydediyor, hafızaya alıyor ve İsveç Merkez Ofisi’ne raporluyor. Buradan da bu işletmelerin hak edişleri bu mesafeden rahatlıkla hesaplanabiliyor.
Taşıt kantarı, buna bağlı bir bilgisayar, kamera ve görüntüleme sistemleri ki bazen bir HGS alt yapısını da burada kullanabiliyoruz. RFID teknolojisi ile tüm kamyonların okumasını yapıyoruz, hafızaya alıp markaların genel merkezlerindeki hak edip, verim takibi ve geçmişe yönelik durum analizi faaliyetleri için online takibini mümkün hale getiriyoruz.
Brezilya’da çalışan bir makinemizin bir bilgisayar üzerinden buradan kalibrasyonunu yapabiliyoruz. İşletmelerin üretim, sevkiyat veya depo gibi çeşitli birimlerindeki ölçü ve tartım değerlerini tek bir bilgisayarda toplayıp batch gibi prosesler için online takibin yapıldığı bilgisayarlara bilgi akışı sağlıyoruz.
Kimya ve gıda sektöründe batch son derece önemli bir proses... Bu proseslerde hattın başında kimse olmadan SCADA veya PLC için uyumlu dozajlama, karıştırma gibi proseslerin tamamında sevkiyat kamyonunun sevkiyatına kadar tüm birimlerin operatörsüz ağırlık değerlerinin online takibi için çözümler sağlıyoruz. Bu sayede işletmelere ciddi bir verimlilik ve güvenilir bir maliyet kontrolü sağlamış oluyoruz.
Maliyetlerini kontrol altına alamayan firmalar rekabet edemezler. Günümüzde konkordato ilan eden, çalışan sayısını azaltarak küçülmeye giden, kendisine yurtdışında partner arayışında bulunan veya halka arz gibi yöntemler izleyen markalar var. İşçilik maliyetlerini düşürmek, maliyet hesabına katkıda bulunmaz. Üretirken maliyet hesabı yapıp verimi yükseltmek hedef olmalıdır. Biz de firma olarak çalışanlarımızın memnuniyetini ön planda tutan bir markayız. Kemalpaşa’da bir iki yıl içinde devreye alacağımız yeni bir yatırımımız da söz konusu. Loadcelle, mekanik, elektronik ve Ar-Ge departmanlarımızı buraya taşımayı planlıyoruz.

Güncel ürünlerinizi tanıyabilir miyiz?
Her çeyrekte yeni bir ürün çıkarmaya gayret ediyoruz. Buraya da ciddi bir enerji harcıyoruz. Mesela şu dönemde 2021 yılı sonuna kadar elektronik komponentlerde ciddi sorunlar yaşıyoruz. Çizim, tasarım ve yazılım konuları ile PCB kartları burada üretiliyor.  2022 yılı Haziran ayına kadar üretimi yapılacak tüm ürünlerin ara komponentlerinin ödemesi ve alımlarının tamamlanmasına rağmen tedarikini gerçekleştirmede sorunlar yaşıyoruz. Bu da yerli üretimin ne kadar değerli olduğunu bir kere daha göstermiş oldu bizlere. Makinenin tamamının üretseniz bile ortalama 3-5 dolarlık maliyeti olan analog/dijital çeviricinin eksik olması yüzünden makineyi devreye alamayabiliyorsunuz.
Fakat branşımız loadcell ve indikatör olduğu için bu konuda yeni ürünler ve seriler çıkarmaya çalışıyoruz. Hatta şu anda bine yakın model çıkarmış durumdayız. Çünkü her ülke ve coğrafya farklı bir ürün tipi kullanıyor. Prosese özel ve gizlilik anlaşması yaptığımız ve web sitemize ekleyemediğimiz ürünlerimiz de bulunuyor. Katma değerli ürünlerimizi yurtdışına pazarlayabilen bir marka olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Dijital Loadcell tarafındaki ürün grubunuzu tanıyabilir miyiz?
RS 485, 0-10 volt ve 4.20 mA haberleşme kartlarımızı ölçü olarak 24 milimetre çapında olmakla beraber loadcellerimizin içine gömüyoruz. Burada loadcellerimiz bir transmitter olarak hizmet vermeye başlıyor. Bu ürünlerimiz çok daha uzun ömürlü, çok daha hassas ve global teknolojiler ile daha rekabet edebilir bir teknolojiye sahip.
Loadcell transmitterlarımız daha çok otomasyon sektöründe kullanılır. Firmaların batch gibi proseslerinde PLC’leri ile birlikte analog veya RS 485 haberleşme talep edilen sistemlerde ağırlıklı olarak kullanılır. Çimento, agrega ve kum prosesleri gibi prosesler için inşaat sektörü başta olmak üzere, maden, petrokimya, kimya ve gıda sanayisi başta olmak üzere loadcellden aldığı bilgiyi alıp analog olarak bir sonraki prosese bilgiyi paylaşan bir çevirici ve ara parça olarak kullanılır.

Malzeme bilimi ve günümüz tartım sistemlerinin sunduğu avantajlar gibi daha birçok konu için Tuna Akademi faaliyetlerini dinleyelim sizlerden…
Tuna Tartı ve Elektronik markamız bizim lokomotif markamız. Bir de online satışın yapıldığı Kantarburada.com şirketimiz bulunuyor. Tuna Enerji markamızı geçtiğimiz yıl kurduk ve burada da rüzgar gülleri ve robotik sistemlerde yazılım ve proses çözümlerinde hizmetler sunuyoruz. Tuna Akademi’nin ise iki yıldır çalışmaları sürüyor.  Tuna Akademi’nin kuruluş amacı firmaların ölçü ve tartım sistemleri teknik birimlerine detaylı şekilde eğitim vererek sertifikalar ile bu çalışanları yetkin kılmak... Amacımız ürünlerimizin kullanıldığı yerlerde son kullanıcıya ürünlerini daha bilinçli ve kaliteli şekilde teslimatlarını sağlamak. Aynı zamanda da fabrikalarında kullandıkları Tuna Tartı ürünlerinin verimini maksimum seviyeye çıkararak ürünlerimizin çalışabilirliğini yükseltebilmek için biz bu aksiyonu aldık. Şu an eğitimlerimiz ve kayıtlarımız sürüyor.