5 Ekim 2023 Perşembe

Niğdelioğlu Metal

Niğdelioğlu Metal


Niğdelioğlu Metal Genel Müdürü Bekir Niğdelioğlu:
“Pandemiye rağmen talepleri yetiştirmekte
zorlandığımız bir yılı geride bıraktık, amacımız yüksek karlılıklar değil çalışırken kaybetmemek”

Firmamız açısından 2021 yılı pandemi etkisinde geçmesine rağmen, miktarsal olarak talepleri yetiştirmekte zorlandığımız bir yıl olarak geçmiştir, yani kapasite kullanım sıkıntımız olmamıştır. 2021 yılı için sorunlarımızı özetlersek tevkifat uygulamasından doğan KDV alacaklarımızın daha önce tevkif edilen KDV’yi beyan etmemiz yeterli olurken,1 Mart 2021 tarihinden itibaren müşterilerimizin tevkif edilen KDV’lerin vergi dairelerine ödeme şartı getirildiğinden, KDV iademizi almak için müşterilerimizin KDV ödemelerini takip etmek zorunda kaldık. Çünkü alacağımız KDV iadesi satış karımızın kat kat üzerinde olması işletme sermayemiz azalmasına neden olduğundan peşin olarak aldığımız ve KDV’sini peşin olarak ödediğimiz hammadde temininde finansal zorluklarla karşılaşmaktayız. Ayrıca hammaddelerimizi USD olarak aldığımızdan, KDV iadesi sürecinde kur farkı riskimiz her zaman mevcuttur. Ana hammaddelerimiz bakır ve alüminyum fiyatlarındaki artış finansal olarak bizi ve müşterilerimizi zorlamaktadır. Bu nedenle vadeli satışlarımızı azaltmak zorunda kaldık. Günümüze geldiğimizde metal borsası, doğalgaz, elektrik ve akaryakıta gelen öngöremediğimiz artışlar istemesek de satış fiyatlarımızı revize etmemizi zorunlu hale getirmesine rağmen piyasa koşulları ve müşteri ilişkilerimizden dolayı, istediğimiz artışları sağlamakta zorlanmaktayız. Amacımız yüksek karlılıklar değil çalışırken kaybetmemektir.

Tesisler, ürünler
Geldiğimiz noktada ürün potföyümüz özetle; A Grade katot bakırdan 8,00 mm ve 12,50 mm çaplarda max. 5 ppm oksijen içeren     bakır filmaşin üretim tesisimizde;                                           
• 0,80 mm - 3,00 mm arası 0,8 - 15 mikron bakır tel kalay kaplama,                           
• 0,10 mm - 3,50 mm arası mono bakır tel,                                           
• 0,10 mm - 3,00 mm arası kalay kaplı mono bakır tel,                                           
• 0,12 mm - 0,50 mm arası tavlı çoklu bakır ve kalay kaplı bakır teller, bakır ve kalay kaplı bakır bükülü teller                                       
                                           
Elektrolitik alüminyum külçeden sürekli döküm tesisimizde (min.%99,8 al)
• 9,50 mm - 12,0 mm- 15,0 mm alüminyum filmaşin,
• 1,30 mm - 4,60 mm çaplarda alüminyum tel üretilmektedir.                                           
İçinde bulunduğumuz süreçte ise savaşın gölgesinde, belirsizliklerin ve öngörülemeyen gelişmelerin yaşanabileceği     ve bu sürecin ne kadar devam edeceğini göremiyoruz. Bu nedenle adımlarımızı daha dikkatli atmalıyız. Her zaman kaliteden, müşteri memnuniyetinden ödün vermeden, müşteri taleplerine göre ürün ve makine parkımızı genişleterek devam etmek hedefimizdir.


Niğdelioğlu Metal Genel Müdürü Bekir Niğdelioğlu: