ELCAB KABLO

Elcab Kablo AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu:
“1998 yılında faaliyetine başlamış olan firmamız 
silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, slikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, 
fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde 
kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını geçekleştirmektedir”

Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye’nin diğer önemli ihraç pazarlarında görülen pazar ve talep daralmaları ihracatta düşüşlere neden oluyor. Firmalar bu sorundan en az kayıpla çıkmaya gayret ediyor. Elcab Kablo AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu  ile pandemi sürecini ve bu süreçte üretim ve ihracat çalışmalarını konuştuk.

Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 
1998 yılında İstanbul’da faaliyetine başlamış olan firmamız silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir. Kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. Öncelikle silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya önem verdiğimiz için çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialı olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu, bizim üretici kimliğimizin en belirgin tarafını oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Kurulduğu günden bugüne daima ileriyi hedefleyen firmamız bu bağlamda onaylı tedarikçisi olduğu Arçelik’in Güney Afrika’da bulunan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını Franke Holding AG şirketinden alarak bünyesine katmasının ardından 2018 yılının Nisan ayında Elcab Cable And Profile (Pty) Ltd. adı altında Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal eyaletinde bulunan Durban şehrinde kurduğu üretim tesisi ile ilk yurt dışı yatırımını hayata geçirmiş bulunmaktadır. 5500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu fabrikamızda Türkiye’deki fabrikamızda üretilen bütün ürünlerin tamamı üretilmektedir. Sadece Güney Afrika’da değil, aynı zamanda Sahra altı ülkelerinin tamamında silikon kablo üretimi yapan tek firma olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Yılın ilk 3 çeyreğini, üretim kapasitesi bakımından firmanız açısından değerlendirir misiniz? Geçen yıla göre kapasite kullanım oranınız hangi oranda gerçekleşti? 
Başarılı geçen 2019 yılının ardından büyük bir umutla başladığımız 2020 yılının ilk döneminde, Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan ekonomik sıkıntı neticesinde üretim ve satışın gerçekleşmemesi sonucu finansal anlamda sadece firmamız değil ülke genelindeki tüm sanayiciler olumsuz anlamda derinden etkilemiştir. Buna ek olarak salgın sonrası ekonomik görünüm, uygulanan kapanma ve kontrollerin ne kadar süreceği ve bu önlemlerin nasıl bir sertlikte uygulanacağı, pandemi sonrasında ekonomik iyileşmenin şekli üzerindeki şüpheler nedeniyle birçok belirsizliği beraberinde getirmektedir. Başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde uygulanan tecrit dönemi nedeniyle ihracatımızda düşüş yaşanmıştır. Ancak iç piyasada hizmet verdiğimiz ana sanayilerin kontrollü bir şekilde üretim faaliyetlerine devam etmeleri iç piyasa satışlarımızda düşüş yaşanmamasını sağlamış, bu durum kapasite kullanım oranımızda ihracatta görülen kayıp nedeniyle oluşan boşluğu dengelememizi sağlamıştır.

Aynı dönemde yurtiçi ve yurtdışı satışınız nasıl gerçekleşti? Müşterilerinizi koruyabiliyor musunuz? 
Tüm dünyayı hem sosyal hem de ekonomik anlamda etkisi altına alan COVID-19 koronavirüs salgınının ekonomik yansımalarının nisan ayında çok daha sert ve keskin görülmeye başlanması, üretim kapasitesinin %40’ını ihraç eden firmamızı bu anlamda negatif yönde etkilemiştir. Salgın nedeniyle başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde görülen eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri ihracatımızda görülen düşüşün de ana nedeni olmuştur. Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. İç piyasada hizmet verdiğimiz ana sanayilerin COVID-19 koronavirüse karşı gereken önlemleri alarak kontrollü bir şekilde üretim faaliyetlerine devam etmeleri iç piyasa satışlarımızda düşüş yaşanmamasını sağlamış, bu durum bizlere ihracatta görülen kaybı dengeleme şansı vermiştir. Genel olarak baktığımızda ise sadece faaliyet gösterdiğimiz sektörde değil diğer tüm sektörlerde firmaların büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettikleri ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalıştıkları görülmektedir. 

Pandemi ile birlikte dijital teknoloji yoğun olarak hayatımıza girdi. Firma olarak üretim ve satışta dijital teknolojiden hangi oranda yararlandınız? 
COVID-19 Koronavirüs önlemleri kapsamında sosyal mesafeyi koruma amacıyla müşterilerimiz ve tedarikçilerimizle düzenli olarak organize ettiğimiz toplantı ve görüşmelerimizi online olarak dijital ortamda gerçekleştirmekteyiz. Kendimiz ve çevremizin sağlığı için toplum kurallarına uymanın bilinci içinde teknolojinin getirdiği avantajlarla faaliyetlerimize hız kesmeden devam ediyoruz.

Son çeyrek öngörü ve hedeflerinizi paylaşır mısınız? 
Yeni tip koronavirüs COVID-19’un yaratmış olduğu kriz ortamı nedeniyle maalesef ki tüketici talepleri yıl boyunca düşük kalacak, küresel ekonomik durgunluk, küçük ve orta ölçekli şirketleri çok daha derinden etkileyecek. Bunun yanı sıra piyasalarda bir bilinmezlik hakim olduğu ve virüsün yarattığı tedirginlik devam ettiği için içinde bulunduğumuz yılı, yaşanan belirsizlikler ve dalgalanmalar nedeniyle tüm sanayiciler ve üreticiler için bir kayıp yılı olarak değerlendirebiliriz. Bu nedenle beklentilerimize dair son çeyrek için net bir rakam vermemiz pek mümkün olmamakla birlikte global olarak sağlıklı ve huzurlu eski günlerimize dönmeyi dilemekten başka bir temennimiz bulunmamaktadır şu aşamada.