17 Mayıs 2022 Salı

ALMAK ATEŞ MAKİNE

ALMAK ATEŞ MAKİNE

Almak Ateş Makine Genel Müdürü Mustafa Ateş:
“Vida Kovan Üretiminde
Yarım Asırlık Serüven”

Plastik sektörü ile ilgili serüvenimiz, babam Ali Ateş’in 1968 yılında sektöre girmesi ile başlıyor. Vida kovan imalatına, Almak Ateş Makine adı altında, 1974 yılında başladık. Bundan sonra sektörün büyümesi ile doğru orantılı olarak biz de pazar payımızı büyütmüş olduk. İlk zamanlarda 60 m² bir atölye ile başlayan serüvenimiz, şu anda 10.000 m² kapalı alanda devam etmektedir. 1976 yılında dünyaya geldim. İlk ve orta öğretimimi İstanbul Haznedar semtinde, lise öğretimimi Bakırköy Özel Çavuşoğlu Koleji’nde okudum. Daha sonra Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesini kazanarak halkla ilişkiler ve iletişim bölümünden 1998 yılında mezun oldum.1994 yılında okulla beraber bilfiil iş hayatına başlamış oldum. Saat 13.00’a kadar okulda 13:00’dan sonra akşam 20:00’a kadar iş yerimizde çalışmaya başladım. Babamın müteşebbis yapısı beni de etkilemiş olmalı ki, yaptığımız işi en teknolojik olarak nasıl yaparız sorusunu sormaya başladım. Ben iş hayatına başladığımda üniversal tezgahlar ile üretim yapıyorduk. Daha sonra CNC tezgah yatırımları yapmaya başladık. “Daha hızlı ve daha kaliteli nasıl üretim yaparız” sorusu ile beraber yeni yatırımlarımız hızlanmaya başladı. 2002 yılındaki ısıl işlem fırını yatırımı ile sektörün ilk entegre vida kovan üreten firması olduk. 2000 yılında “Altech Plastik Makine” isminde farklı bir firma kurarak, plastik geri dönüşüm makinaları üretmeye başladık. Altech firmamız da, Almak firmamız gibi hızlı bir ivmelenmeyle sektörün aranılan markası haline gelmeye başladı. Kardeşim Emrah Ateş’in, makine mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, Altech firmasının yönetimine geçmesi ile beraber çok hızlı bir ihracat grafiği yakaladık.

4 kata kadar çıkan uzun ömürlü kovanlar
2018 yılında Almanya’dan getirdiğimiz bi metalik kovan üretim tesisiyle, Avrupa’da 4. dünyada da sayılı bi metalik kovan üretme kapasitesine ulaşan bir firma haline geldik. Kovanlarda 4 kata kadar çıkan uzun ömür nedeniyle tercih edilen bu kovanlar ülkemizde çok önemli bir açığı kapatmış oldu. Sektörümüzde ilklerin öncüsü olan firmamız ürettiği kaliteli ürünler ile ülkemize katma değer konusunda çok büyük katkısı olmuştur.
Sanayi geçmişi çok olmayan bir toplum olarak ikinci nesil olarak ülkemize ve sektörümüze iki tane marka firma kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Gerek Almak gerekse Altech kalitesi ürün portföyü ile dünyada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedir.

İyi ekiple beraber kaliteli ürünler çıkar
Başarımızdaki en önemli sır ise çok dinamik yapısı olan çalışma arkadaşlarımızdan kaynaklanmaktadır. Bizimle çalışan arkadaşlar, firma kültürüne yatkın ve bir müzik korosu gibi ahenk içinde çalışma gösterirler. Zira bizim şirketlerimizdeki öncelik, insana saygı ve insanca çalışma olanağını sağlamaktır. İyi ekiple beraber kaliteli ürünler çıkar. Şirket içi eğitimlerimiz, kalite konusundaki hassasiyetimiz bizi başarıya götüren en önemli unsurlardır. İstanbul Esenyurt’taki fabrikamızda son teknoloji makinalarımız ve en önemlisi eğitimli takım arkadaşlarımızla, ülkemizin ihtiyacı olan daha iyi bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz.