17 Mayıs 2022 Salı

Elcab Kablo AŞ

Elcab Kablo AŞ

Elcab Kablo AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu:
“2022’de Kuzey Afrika ve Güney Amerika pazarlarına yoğunlaşacağız,
5-7 Nisan’da Kolombiya FISE Uluslararası Elektrik Fuarı’na katılacağız”


Ürettiği ürünleri 56 ülkeye ihraç eden Elcab Kablo, 2022 yılında da ihraç pazarlarında büyümeyi ve yeni ülkelere girmeyi hedefliyor.  Rusya ve Ukrayna pazarlarına ayırdığı üretim oranlarını bu ülkelerde yaşanan mevcut sorunlardan dolayı Kuzey Afrika ve Güney Amerika pazarlarına yönlendirmeyi hedefleyen firma, bu doğrultuda ilk hamleyi Kolombiya pazarında gerçekleştirecek. Elcab Kablo, Kolombiya’nın Medellin şehrinde düzenlenecek olan FISE Uluslararası Elektrik Fuarı’na katılarak ürünlerini sergileyecek. Elcab Kablo AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.
Firmanız ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
İstanbul, Zonguldak ve Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaleti’nin Durban şehrinde bulunan üretim tesisleriyle 3 farklı lokasyonda müşterilerine üstün kalite anlayışı ile hizmet sunan firmamız silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir. Kalite konusunda iddialı, fiyat konusunda ise rekabetçi olduğumuz ve bizi de bir adım öne çıkaran ürünlerimizi iki grupta değerlendirebiliriz. Silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimiz olmuştur. Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimini yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz.
 
Sektörünüz açısından 2021 yılını değerlendirir misiniz? İç pazar ve ihraç pazarları açısından artı bir yıl mıydı?
Sadece sektörümüz açısında değil, global anlamda ekonomik belirsizliklerin çok yoğun olduğu, dünya ticaretinin dünya milli gelirine göre azaldığı zorlu bir dönemden geçiyoruz. Pandemi sonrasında dünya ekonomisinde toparlanma beklenenden hızlı ilerledi, ancak bununla birlikte maalesef ki tedarik zincirlerinde bozulmalar, emtia fiyatlarında yükselme ve yükselen enflasyon gibi bazı dengesizlikler ortaya çıkmıştır. Küresel ekonomide bugüne kadar görülmüş en büyük resesyonlardan birinin yaşanmasına neden olmuş, hem sosyal hem de ekonomik anlamda tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 koronavirüs salgınının ekonomik yansımaları neticesinde başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, önemli ihraç ülkelerimizde görülen eşi görülmemiş boyuttaki pazar ve talep daralmaları ve sınırlardaki karantina önlemleri üretim kapasitesinin %40’ını 56 farklı ülkeye ihraç eden firmamızı bu anlamda ilk aşamada negatif yönde etkilemiş, bu dönemde iç piyasada hizmet verdiğimiz ana sanayilerin pandemiye yönelik gereken önlemleri alarak kontrollü bir şekilde üretim faaliyetlerine devam etmeleri ile ihracatta yaşadığımız söz konusu kaybı iç piyasa satışlarımızda düşüş yaşanmamasını ile dengeleme şansı yakalamış ancak 2021 yılı itibariyle iç piyasa satış faaliyetlerimize ek olarak ihracatta salgın öncesi satış hacmimizi yeniden yakalayarak, mevcut müşterilerimizle olan satışlarımızda yükselişe geçip, yeni müşteri ediniminde güzel bir hareketlenme içine girmiş bulunmaktayız.

Mevcut yurtiçi-yurtdışı ekonomik konjonktür hammadde ve girdi tedarikinizi hangi oranda etkiliyor? Mevcut şartların, uluslararası rekabette olumsuzlukları ve artıları nelerdir?
Tedarik ve üretim kısıtlamaları nedeniyle zorlu geçen bu dönemde hammadde ve girdi fiyatlarında görülen artış tüm sektörleri olduğu gibi içinde bulunduğumuz sektörü de derinden etkilemiştir. Söz konusu belirsizlikler ve öngörülemeyen piyasa şartları nedeniyle oluşan bu mücbir sebep, hammadde ve girdi tedariki doğrudan yurtiçi-yurtdışı ekonomik konjonktüre bağlı olan firmamızın programlı hareket etmesini gerektirmiştir. Arz-talep dengesinde yaşanabilecek olası değişimlere karşı sahip olduğu stok yönetimi ve operasyonel tecrübe ile hazırlıklı olan firmamız, oluşan krize yönelik yönetim sürecini, sürecin başında son derece başarılı bir şekilde yürütmüş ve hali hazırda aynı başarı ile yürütmektedir. Buna ek olarak, uluslararası para piyasalarında yaşanan dalgalanma neticesinde döviz kurlarında ciddi değişiklikler görülmüştür. Dövizde yaşanan gelişmelerden nasıl etkilendiğimizi hem iç, hem de dış piyasaya ürün tedarikinde bulunan bir firma olarak iki açıdan değerlendirmemiz doğru olacaktır. Üretimin gerçekleşmesi için gerekli olan hammadde ve emtiaların tedariki döviz cinsinden gerçekleşmekte ve iç piyasa satışları ise TL cinsiden yapılmaktadır. Bu nedenle iç piyasa satışlarını ele aldığımızda yabancı para birimlerinin karşısında Türk Lirası’nın değer kaybetmesi neticesinde olumsuz bir etkilenme söz konusudur zira söz konusu değişim bilanço ve fiyatlara yansıtmakta bu da iç piyasa satışlarımızda olumsuz bir sonuç doğurmaktadır. Aynı soruyu ihracat faaliyetini göz önüne alarak cevaplandırdığımızda ise iç pazarda anlık değişimleri uygulamaya alma zorluğunun uluslararası piyasada rastlanmaması nedeniyle ve satışlarımızın döviz cinsiden yapılması neticesinde durumun bu anlamda lehimize olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yüksek döviz kuru ihracat için gerçekten ciddi bir avantaj olup olmadığı tartışılır bir konudur çünkü ülkemizin makro ekonomisi söz konusu olduğunda girdilerin yurtdışı endeksli ve döviz bazında olması nedeniyle yüksek döviz kurunun ihracatta çok büyük bir avantajı bulunmamaktadır.

Kimi ülkelerin son günlerde pandemi tedbirlerini gevşetmeye başladığını okuyoruz. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sonuçlarını ne zaman görebilirsiniz?
Yaşamın olağan akışını etkileyerek bireysel, ulusal ve uluslararası düzeyde bir değişimin oluşmasına neden olan koronavirüs pandemisine karşı aşılama çalışmaları son sürat devam ederken, birçok ülke, azalan vakalar ve yüksek aşılama oranı sayesinde COVID-19 tedbirlerini tümüyle kaldırarak aşı kartı uygulamaları, maske takma zorunluluğu ve sosyal alanlara girişlerdeki kısıtlamaları minimalize etmiş bulunmaktadır. Günlük yaşam, çalışma hayatı, eğitim-öğretim, siyaset, ekonomi ve uluslararası ilişkiler başta olmak üzere geçmişte edindiğimiz bütün bilgi ve deneyimleri bir kez daha gözden geçirme ihtiyacı hissetmemize neden olan içinde bulunduğumuz bu dönemde pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi neticesinde neler olacağına dair ne zaman ve ne şekilde bir sonuç alınacağını öngörmek maalesef ki güncel belirsizlik ortamında mümkün olmamakla birlikte hep birlikte yaşayıp deneyimleyerek göreceğimiz bir durumdur.

2022 yılında hangi pazarları hedefliyorsunuz?
Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. Ülkemizin jeopolitik konumu itibariyle tedarik zincirinin en temel elemanı olan lojistik alanında sağlamış olduğu avantajla global ticaret söz konusu olduğunda geniş bir paya sahip olduğumuz Rusya ve Ukrayna pazarlarında yaşanan mevcut sorunlardan kaynaklı söz konusu ülkelere ayırmış olduğumuz üretim oranımızı Kuzey Afrika ve Güney Amerika pazarlarına yönlendirmeyi hedefliyoruz. Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta, bulunduğumuz pazarlarda satış ağımızı arttırmak ve yeni pazarlara giriş yaparak mevcut portföyümüzü genişletmek için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretleri ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Bu doğrultuda 05-07 Nisan, 2022 tarihlerinde Kolombiya’nın Medellin şehrinde düzenlenecek olan FISE Uluslararası Elektrik Fuarı’na katılacağız. Başarılı olmanın temeli piyasalarda bulunan standart ürünlerin dışında farklı ve spesiyal bir ürün sunmaya dayanmaktadır. Bu durum diğer sektörler için geçerli olduğu gibi kablo sektörü için de geçerlidir. Kablo sektöründe önümüzdeki yıllarda gelişmiş otomasyon sistemi ve son model teknoloji ile üretilmiş değişik ürün gruplarıyla farklı ve yeni pazarlara giriş yapılıp bu suretle hem arz-talep döngüsünün en iyi biçimde şekilleneceğini hem de bu durumun sanayicilere pozitif değerler katacağını öngörebiliriz. Firmamız genç ve dinamik kadrosu ile daima ileriyi hedeflemektedir.