17 Mayıs 2022 Salı

“ETK Kablo, 2020 hedeflerine satış tutarları bazında yurt içinde %80, yurt dışında %90 oranında ulaşmıştır”


Ürettiği yüksek teknolojiye sahip fiber optik kablolar ve zayıf akım kabloları ile dünyanın farklı bölgelerindeki müşterilerine hizmet veren ETK Kablo, koşulların zorluğuna rağmen 2020 yılını başarılı bir performansla tamamladı. ETK Kablo Ticari Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şahal’ firmaları, üretim faaliyetler, 2020 yılı ve 2021 beklentileri hakkında sorular yönelttik. 


Üretim çalışmalarınızla ilgili bilgi verir misiniz? Ürün çeşitleriniz nelerdir?

ETK Kablo, üç ana grupta üretim gerçekleştiriyor. Bu ana gruplar fiber optik kablolar, telefon kabloları, zayıf akım kablolarıdır. Bu üç ana grubun alt grupları ise başlıca; haricî telefon kabloları, fiber optik kablolar, dahilî telefon kabloları, data/LAN kabloları, sinyal kabloları, yangın alarm kabloları, yangına dayanıklı kablolar, enstrümantasyon kabloları, kumanda kabloları, koaksiyel kablolar, CCTV kabloları, demir yolu sinyalizasyon kabloları, ev ve bina otomasyon kabloları, sahne ışıklandırma kabloları, servomotor kablolarıdır.


Firmanız ve ürünleriniz neden tercih ediliyor? Kalite standartlarınız nelerdir?

ETK Kablo, ürettiği yüksek teknolojiye sahip fiber optik kablolar ve zayıf akım kabloları ile her bir bireye ulaşmayı hedefliyor. ETK Kablo markalı ürünlerin tercih edilmesindeki birincil sebep kalite ve dolayısı ile marka bilinirliği. Birçok yabancı ve yerli projede ETK Kablo markasına duyulan güven, tercih edilirliğin sebebi. Sağlam ayaklar üzerinde duran rekabetçi fiyatları, çok büyük çaplı projelerde ETK Kablo'nun tercih edilmesinin bir diğer sebebidir. Her ne kadar kablo, dışarıdan bakıldığında görünmeyen bir ürün olsa da; yer altında, bina içlerinde, makinelerde ve diğer ortamlarda kullanılan ETK Kablo markalı ürünler ile bu misyonunu yerine getiriyor.


2020 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz? Pandeminin etkisini hangi boyutta hissettiniz?

ETK Kablo 2020 yılında  daha önce ulaşamadığı pazarlara ulaşmayı ve marka bilinirliğini artırmayı hedefledi. Jeopolitik sebeplerden dolayı zayıflayan Orta Doğu pazarındaki açığı Doğu Avrupa ve Asya pazarındaki gelişme ile telafi etmek ETK Kablo'nun 2020 stratejileri arasında yer almaktaydı. 2020 yılında, ETK Kablo'nun araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımların geri bildirimlerini alarak, yeni geliştirilen ürün tipleri ile özellikle telekomünikasyon operatörleri ve kurumsal firmalarda marka ağırlığını artırması, ETK Kablo'nun 2020 hedeflerini gerçekleştirdiğinin kanıtıdır. Üretilen kablo miktarı bir önceki yıla oranla artış gösterdi. Tüm ürün gruplarında söz konusu olan bu artış, kapasite kullanımında da olumlu etki gösterdi. Genel olarak bakıldığında 2020 yılında tüm hedefler ve beklentiler gerçekleştirildi. 

ETK Kablo, pandemi sürecinden az etkilenen hatta daha da olumlu etkiler gözlemleyen firmalardan biri oldu denilebilir. Pandemi sürecinde Çin'deki tedarikçilerini bırakıp Türkiye'den yeni tedarikçi arayışında olan ve ETK Kablo'yu tercih eden firmaların da eklenmesiyle birlikte bu yıl beklentilerin karşılandığı bir yıl oldu. ETK Kablo'nun hâlihazırda 95'ten fazla ülkeye uzanan global ağı pandemi sürecinde ve yıl genelinde daha da genişletildi.


2020 yılında iç ve dış pazar satış hedeflerinize ulaşabildiniz mi? İç ve dış pazarda talep beklentinizi karşıladı mı?

COVID-19 pandemisinin birçok sosyal ve ekonomik sektörde olduğu gibi kablo sektörüne de etkisi oldu. Dünyanın genel durumu ve getirilen kısıtlamalar göz önünde bulundurulduğunda satış hacminde bir azalma elbette oldu ancak ETK Kablo, elindeki mevcut projelerden tutun, yurt dışı ve yurt içinde distribütörlüklerindeki doğru partnerleri sayesinde pandemi sürecinden etkilenmedi. ETK Kablo; 2020 hedeflerine satış tutarları bazında yurt içinde %80, yurt dışında %90 oranında ulaşmıştır.

Bu dönemde müşterilerle birebir ilişkilerin sağlıklı düzeyde ilerlemesini sağlayan firmalar daha ön sıralarda yer almayı başardı. ETK Kablo da bu süreç boyunca gerek var olan müşterilerinin iletişimi (Yaşanabilecek lojistik gecikmeler, fiyatların korunması vb.) gerekse potansiyel müşterilerinin bilgilendirilmesi konusunda bir adım önde olundu. ETK Kablo, kriz sürecine hızlı adaptasyon hamlesi ve salgının daha yıkıcı olduğu bölgelerden yönlenmiş olan müşterilerle ilişkisini sağlıklı bir düzeyde devam ettirdiği için 2020 yılında da bu başarıyı sürdürebildi.


2021 için yurt içi, yurt dışı pazar beklenti, hedef ve öngörünüzü paylaşır mısınız?

2021 yılında da ETK Kablo'nun ana hedefi ihracat pazarları… Tecrübesi, koşulların muğlak olmayışı, doğru ödeme planlarıyla çalışılması gibi etkenler sebebiyle yurt dışı pazarı ETK Kablo için önemli. 2021 yılında makine parkurunun ve ürün portföyünün daha da genişlemesi üzerinde durulacak ve yeni ürünler için gerekli sertifikasyonlar sağlanacak. ETK Kablo markasının bulunmadığı, önem verilen birkaç ülke üzerinde çalışmalar devam etmekte. Yurt içi pazarında ise güçlü distribütörleri sayesinde ETK Kablo'nun tercih edilebilirliği artıyor. Projelerde de ETK Kablo'nun ürün çeşitliliğindeki fazlalığı ve müşteri ihtiyaçlarına doğru şekilde, tümü ile yanıt verebilmesi, 2021 yılındaki hedeflerine ulaşabileceğinin kanıtı niteliğindedir.