20 Mart 2023 Pazartesi

ELCAB

ELCAB

Elcab Kablo Profil San. Tic. AŞ İhracat Direktörü Hatice Aslandağ:
“Elcab Kablo olarak rekabette önder olmak için kalite, yenilik ve değişimin önemine inanıyor, sürekli gelişmeyi ve mükemmel olmayı temel bir değer olarak benimsiyoruz”


Elcab Kablo, son yıllarda yaptığı yatırımlarla kablo sektöründe adından en fazla söz ettiren firmaların başında yer alıyor. Elcab Kablo AŞ İhracat Direktörü Hatice Aslandağ ile Elcab Kablo’nun dünü, bugünü ve yarını hakkında konuştuk.

Firmanızın yolculuğunu kısaca özetler misiniz?
Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ olarak 1998 yılında 125 metrekarelik bir binada 2 kişilik ekibimizle beyaz eşya sektörüne kablo grubu üretimi yaparak faaliyete geçtik. Silikon kablo ile fırın kapı contası üretimi yaparken daha rekabetçi olabilmek adına Türkiye’de o dönemde sadece bir firmanın ürettiği cam elyaf kablo üretimimizi faaliyete geçirdik. 2008 yılında kendi fabrika binamızı yaptırarak, 2009 yılından itibaren faaliyetimize İstanbul, Arnavutköy’deki fabrikamızda devam etmeye başladık. Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesine ihraç etmemizin yanı sıra ülkemiz adına büyük bir marka değeri oluşturmuş Arçelik’in de onaylı tedarikçisi konumundayız. Arçelik’in Güney Afrika’da yer alan beyaz eşya üreticisi Defy Appliances Pty (Ltd.) firmasını bünyesine katmasının ardından 2018 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti, Durban şehrinde üretim tesisimizi faaliyete geçirip Türkiye’deki fabrikamızda ürettiğimiz bütün ürünleri bu ülke de üretmeye başlayarak ilk yurt dışı yatırımımızı gerçekleştirdik. Hayata geçirdiğimiz yatırımımızla sadece Güney Afrika’da değil, aynı zamanda Sahra altı ülkelerinin tamamında silikon kablo üretimi yapan tek üretici olmamızın yanı sıra beyaz eşya yan sektöründe bulunup, çok büyük bir pazar olan bu ülkeye yatırım yapan ilk firma olarak soğutucu gruplarına da ürün tedarikinde bulunmaktayız. Firmamız, Yönetim Kurulu Başkanımız Nejdet Tıskaoğlu’nun başkanlık görevini yürüttüğü Zonguldak Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ZONSİAD) tarafından başlatılan “Eve Dönüş Projesi” kapsamında Zonguldak, Çaycuma’da 2021 yılında gerçekleştirdiği yatırım bünyesinde İstanbul ve Durban’da üretilen tüm ürünleri Çaycuma Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan fabrikada da üretmek suretiyle tam kapasite ile faaliyete geçmiştir. İstanbul’da faaliyetine başlayan, ardından Güney Afrika’nın Durban şehrinde faaliyete geçirdiği üretim tesisi ile ilk yurtdışı yatırımını gerçekleştiren ve Zonguldak, Çaycuma’da kurduğu fabrika ile üretim ve iş hacmini arttıran firmamız, bahsi geçen bu 3 lokasyonda silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir.

Yönetim olarak önümüzdeki döneme yönelik vizyonunuz ve hedefiniz nelerdir?
Firma politikamız; İstanbul, Çaycuma ve Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaleti’ne bağlı Durban şehrinde bulunan fabrikalarımızda ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak, misyonumuz; Avrupa standartlarına uygun kaliteli ürün ve profesyonel hizmeti, kalifiye personel ile etkin hizmet anlayışı içerisinde, makul fiyatlarla müşterilerimize sunmak, vizyonumuz; teknolojik gelişmeleri yakında takip edip, bu gelişmelerden faydalanarak lider bir firma olmayı hedef edinmektir. Elcab Kablo olarak kuruluşumuzun sürdürülebilir büyümesi ve yarattığı ekonomik değeri arttırabilmesi için en önemli başarı unsuru olarak, verimliliği arttırmanın gerekliliği ile rekabette önder olmak için kalite, yenilik ve değişimin önemine inanıyor, sürekli gelişmeyi ve mükemmel olmayı temel bir değer olarak benimsiyor, sunmuş olduğumuz hizmette müşteri ile aramızda oluşan güven ilişkisine oldukça önem veriyoruz.

Son yıllarda AB ülkeleri başta olmak üzere çevreye duyarlı üretim konusunda hassasiyet söz konusu. Dijital dönüşüm, Endüstri 4.0, Avrupa Yeşil Mutabakatı. Firma olarak bu konulara yaklaşımınız nedir?
İnsan gücünden çok makineleşmenin önemli olduğu içinde bulunduğumuz dönem içinde tüm sanayii dallarında mevcudiyetlerini idame ettiren hiçbir firmanın her ne kadar iş gücü arzı söz konusu olduğunda bazı sıkıntılar doğuracak gibi gözükse de olumlu anlamda çok büyük bir gelişim ve trend niteliğinde olan Endüstri 4.0’ı önemsememesi ve buna karşı koyması mümkün değildir. Zira dünyanın gelişen yapısı içerisinde oluşan teknolojik gelişmeler neticesinde günümüzde üretim alanında insan gücünden daha ziyade makine ve robot kullanımının söz konusu olmasından kaynaklı bunun aksinin düşünülemeyeceği görüşündeyim. Bu bağlamda Elcab Kablo olarak dünyanın girmiş olduğu bu yolda Endüstri 4.0 vasıtasıyla oluşan avantajları kendi firmamız adına bir katma değere dönüştürmek amacıyla bu gelişime son derece önem veriyor, organize edilen seyahatler ve çalıştaylar neticesinde oluşan verileri yol haritası edinerek güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz.
Türkiye’de üretici olmanın avantaj ve dezavantajları nelerdir? Son yıllarda kronikleşen döviz kuru, enerji maliyetleri ve hammadde en önemli sorun başlıkları olsa gerek. Türkiye’de üretici olmanın dezavantaj getiren kısmını, sektörel olarak ele aldığımızda global anlamda ekonomik büyüme ve dünya iş hacminde yavaşlama yaşandığını, faiz artışları ve doğrudan sermaye yatırım girişlerinin zayıflaması nedeniyle ticari risklerin oluştuğunu, genel bir değerlendirme yaptığımızda ise global anlamda yaşanan siyasi karmaşalar ile istikrarsız piyasa ortamının yaratmış olduğu güvensiz ticaret ve pazar koşulları nedeniyle ortaya çıkan döviz kurlarında yaşanan kronik dalgalanmalar ile enerji maliyetleri ve hammadde fiyatlarında görülen artış sebebiyle, içinde bulunduğumuz durumun sadece kendi sektörümüz için değil tüm sektör ve firmalar adına iyi geçmediğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin Halk Cumhuriyeti’nde görülen coronavirüs, dünyanın üretim atölyesi olarak bilinen Çin'de fabrikaların kapanmasına, üretimin durmasına neden olmuştur. Küreseş ticareti olumsuz anlamda etkileyen bu durum, hammadde girdilerinin bir kısmını direkt Çin’den ve endirekt olarak da Çin menşeili ürün arzında bulunan yerli firmalardan almak suretiyle tedarik eden bir firma olarak ithalat açısından bizleri sıkıntıya sokmuş olsa da Çin’den alım yapan iç piyasa ve yurtdışı müşterilerinin rotasını Türkiye’ye çevirmeleri sonucunda satış hacmimizde artış yaşanmasına neden olmak suretiyle Türkiye’de üretici olmayı avantajlı hale getirmiştir.

Türk kablo sektörünü üretim altyapısı, esnekliği, ürün kalitesi ve satış-pazarlama yetenekleri açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?
Elcab Kablo olarak bir üründe olmazsa olmaz ilkeler olan güvenlik, performans ve kullanım kolaylığı gibi özellikleri üretim politikamızın temel hedefleri arasında bulundurmaktayız. Bunun yanı sıra üretim kapasitesini artırarak daha çok ürün elde edip hem iç hem de dış piyasada gerek fuar, gerek çeşitli pazar araştırmaları ve gerekse müşteri ziyaretleri ile mevcut müşterilerinin yanı sıra daha çok firmaya ulaşmayı hedef edinmiş olan firmamız bunu gerçekleştirirken mevcut kalite politikalarını takip ederek hareket etmeyi ve kaliteden ödün vermeden gelişmeyi prensip haline getirmiştir. Türk kablo sektörüne dair gözlemlediğimiz en temel sorunun firmaların üretim kapasitesini arttırırken maliyetleri en aza indirmek ve tedarik sürelerini yakalayabilmek için ürün kalitesinden feragat etmesi veya kapasite arttırımına gidildiği halde atıl kapasite ile çalışıp bu durumun maliyete yansıması neticesinde haksız fiyat artışına gitmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra ülkemizde yaşanan denetimsizlik ve piyasalardaki fiyat odaklı yaklaşımın yaratmış olduğu algı nedeniyle üreticiler kendilerine akıllı makine ve sıfır hatalı üretim gibi geniş kapsamlı olumlu geri bildirimler getirecek AR-GE ve inovasyon çalışmalarına önem vermemekte ve bu durum da maalesef ki farklı ürün gruplarının üretimine dair herhangi bir adımın atılmamasına neden olmaktadır.  Asıl olan yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektedir. Elcab Kablo olarak üretim faaliyetimize bu stratejilerin ışığında gerçekleştirmekteyiz.