REKOMA

Compound makineleri üretimde 
sektörün yeni aktörü: REKOMA

Enver Aykut
Rekoma Fabrika Müdürü

 

Termoplastiklerin özelliklerini geliştirmek için kullanılan aynı yöne dönen çift vidalı co-rotating ekstrüderlerin üretimi, bu ekstrüderlerin sıklıkla ihtiyaç duyduğu vida elementleri, kovan modülleri, aşınmaya karşı eşsiz dayanıma sahip bimetalik kovan iç gömlekleri, şaftları, ön kesim grupları ve uçtan uca compound hat çözümleri konusunda hizmet vermek amacı ile sektörün yeni aktörü REKOMA faaliyetlerine başladı.

Ülkemizin vida kovan üretimi konusunda yarım asrı aşan tecrübesiyle sektörünün en önde gelen markası olan ALMAK ve geri dönüşüm ekstrüderleri, ön kesim grupları ve uçtan uca hatları çözümleri konusunda teknoloji lideri olan ALTECH, compound üretimi için kullanılan co-rotating ekstrüderlerinin, yedek parçalarının ve hatlarının üretimi için güçlerini birleştirme kararı aldı. 2019 yılının sonunda Almanya’nın Hannover şehrinde Alman compound uzmanları ile yapılan bir toplantı sonrasında Türk-Alman teknoloji ortaklığı olarak faaliyetlerine başlayan REKOMA, geçen süre içerisinde Almanya’nın Hannover şehrinde 3.500 m2 lik merkez yönetim ofisinin ve yedek parça deposunun kurulumunu tamamladı, Türkiye’nin İstanbul şehrinde kurulu olan 11.500 m2 kapalı alana sahip üretim tesisini ise yeni üretim ihtiyaçlarına göre yapılandırdı ve üretime başladı.

‘Sektörün ihtiyaçlarına ileri teknoloji ve yüksek kaliteli çözümler sunacağız’

REKOMA sadece ALMAK ve ALTECH’in teknolojik altyapılarından istifade ederek değil aynı zamanda satış ağlarından da istifade ederek kısa sürede hem ulusal hem de uluslararası pazarda tatmin edici bir pazar payına ulaşmayı hedeflemektedir.

Tamamen bağımsız ve profesyonel bir yönetim yapılanmasına giden REKOMA’nın yönetimi, sektörün 15 yıldır ALMAK’ın Fabrika Müdürü olarak tanıdığı ekstrüzyon uzmanı, makine mühendisi Enver Aykut’a emanet edildi. Aykut, en büyük hedeflerinin ALMAK ve ALTECH’in kedilerine yüklemiş oldukları misyonun yanı sıra şu anda var olandan çok ötede bir vizyon ile sektörün ihtiyaçlarına ileri teknoloji ve yüksek kaliteli çözümler sunmak olduğunu belirtti. Özellikle nihai kullanıcı nezdinde hammaddelerin geliştirilmesi konusunda müşteri beklentilerini çok iyi bildiklerini belirten AYKUT, bu konuda iddialı olduklarını net bir şekilde ortaya koymuş oldu.

Biz de yayın ekibimiz olarak çıkmış oldukları bu yolda REKOMA’ya başarılar diliyoruz.