SANEM PLASTİK

Sanem Plastik Genel Müdürü Yalçın Kutay:

“Geniş ve çok çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilen 

tezgahlarımızla, piyasada bulunan en kaliteli 

‘Planet Ekstrüderli Granül Makinaları’nı üretiyoruz”

 

Uluslararası standartlarda ürettiği ürünleri iç pazar satışının yanı sıra 60 ülkeye ihraç eden Sanem Plastik, pandemi sürecinde de üretimine ara vermeden devam ediyor. Sanem Plastik Genel Müdürü Yalçın Kutay ile firmaları, ürünleri ve önümüzdeki döneme yönelik hedefleri hakkında konuştuk.

Ürün çeşitleriniz konusunda bilgi verir misiniz? 
Sanem Plastik çatısı altında üretimini yaptığımız “makine, yardımcı ekipman ve makine yedek parçaları”nın yanında, yüksek kaliteden ödün vermeden “PVC masa örtüsü”, “PVC mobilya folyosu” ve yakında faaliyete geçireceğimiz diğer PVC bazlı ürünlerin üretimlerini gerçekleştiriyoruz. Makine üretiminde firma olarak en büyük avantajımız PVC bazlı olan ürünlerimizi üretirken kullandığımız tüm makine, ekipman ve yedek parçaları kendi fabrikalarımızda üretiyor ve dolayısı ile test ediyor olmamız. Örnek vermek gerekirse, geniş ve çok çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilen tezgahlarımızla, piyasada bulunan en kaliteli “Planet Ekstrüderli Granül Makinaları” üretimini yapıyoruz. Bu makinaları kendi fabrikalarımızda da kullandığımız için yaptığımız Kaizen’lerle sürekli olarak geliştirme imkanına sahip oluyoruz.
Firmanız ve ürünleriniz neden tercih ediliyor? Kalite ve hizmet standartlarınız nelerdir? 
Firmamız, rakiplerimizin içinde en dinamik, yeniliklere açık ve esnek firma olduğu için tercih ediliyor. Bu durum ürün çeşitliliğimize de yansıyor. Ek olarak müşterilerimizi dinliyor, istek ve ihtiyaçlarına kulak veriyor, onlara özel çözümler geliştiriyoruz. Kalite ve hizmet standartlarımız doğrultusunda ISO 9001, ISO 27001, Oeko-Tex, CE gibi belgelere sahibiz.

Yılın ilk dönemini firmanız açısından değerlendirir misiniz? Pandemi sürecinin üretim ve satışınıza etkilerini özetler misiniz? 
Çalışanlarımız için Covid el kitabı hazırladık ve bu kitaba uygun olarak maksimum seviyede önlemler alıyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2020 yılına çok hızlı bir başlangıç yapmıştık. Pandemi döneminde kısa bir duraklama yaşadık ancak 60 ülkeye ihracat yaptığımızdan, ticaretin devam ettiği ülkelere sevkiyat yapmayı sürdürdük. Tüm önlemleri alarak çalıştık. Çalışanlarımızı ve müşterilerimizi zor durumda bırakmadan zor dönemi atlattık. Şu an hedeflerimiz doğrultusunda çalışmaya, üretmeye ve müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz.
Dünya yeni normale başladı. Yeni normalde yurtiçi ve yurtdışı satış beklentileriniz nelerdir? Temel yurtdışı pazar ve müşterilerinize ulaşabiliyor musunuz? 
Son dönemlerde siparişlerimiz çok arttı, açıkçası tüm üretim planlarımızı revize etmek zorunda kaldık. Müşteri ayırt etmeksizin, kimseyi zor durumda bırakmadan hareket etmeye çalışıyoruz. Firma olarak gerek yurt içinde gerekse yurt dışındaki müşterilerimiz ile yıllardan beri süregelen çok yakın iş ilişkilerimiz var. Dolayısıyla özellikle yurt dışına seyahat edemediğimizden müşterilerimizle yüz yüze görüşemediğimiz için üzgünüz. Onun dışında telefonla ve görüntülü konuşmalarla iletişimimiz devam ediyor. Tüm müşterilerimizle ve hatta yeni müşterilerle bile sürekli iletişim halindeyiz. Hepimizin bildiği gibi klasik ticaret zaten şekil değiştirmeye başlamıştı. Pandemi dönemi de bu süreci biraz daha hızlandırdı. Biz de gerek teknoloji gerekse insan kaynağında sahip olduğumuz dinamik alt yapımızla, sürece kısa sürede uyum gösterdik. 

Yılın son dönemi beklentilerinizi paylaşır mısınız? 
Yılsonunda hedeflerimize ulaşmış hatta hedeflerimizi bir miktar geçmiş olmayı öngörüyoruz. Herkes gibi ikinci dalga olasılığının olduğunu biliyoruz ancak ilk dönemdeki gibi bir bilinmezlik yaşanacağını düşünmüyoruz. Tüm dünya artık konuya aşina… Alınması gereken önlemler belli, sağlık çalışanlarının konuyla ilgili tecrübeleri var, hangi durumda ne yapılması gerektiği biliniyor. O nedenle yılın son dönemine bakışımız oldukça pozitif, ekonomide de yukarı yönlü bir eğilim yaşanacağına inanıyoruz. 

Eklemek istedikleriniz…
Tüm insanlığın en kısa sürede ve sağlıkla, yeni yaşama adapte olmasını ve dünyanın hepimiz için güvenli ve huzurlu bir yuva olmasını diliyoruz. Firma olarak da bu dönemden çıkardığımız en büyük ders, doğaya ve insana saygılı bir çalışma şekli oluşturarak hem firmamızın hem de dünyamızın sürdürülebilirliğine katkıda bulunmanın gerekliliği oldu. Tüm firmaların bu bilinç ve farkındalık ile çalışmalarına devam etmesini diliyoruz.