14 Haziran 2024 Cuma

Elcab Kablo

Elcab Kablo

Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu:
“Kaliteli, iddialı ve rekabetçi
çözüm stratejilerimizin getirdiği felsefe ile sektörde güçlü ve önde gelen bir markayız”

Kaliteli, iddialı ve rekabetçi çözüm stratejileri ile kablo sektörünün güçlü ve önde gelen markaları arasında yer alan Elcab Kablo, yeni proje ve yatırımlara imza atarak ülke ekonomisine katkı sağlama hedefiyle üretmeye devam ediyor. Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

Firmanızın sektöründeki konumu ve misyonu hakkında bilgi verir misiniz?
1998 yılında İstanbul’da faaliyetine başlayan, 2018 yılında Güney Afrika’nın Durban şehrinde faaliyete geçirdiği üretim tesisi ile ilk yurtdışı yatırımını hayata geçiren, ardından 2021 yılında Zonguldak, Çaycuma’da kurduğu fabrika ile üretim ve iş hacmini arttıran firmamız silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir. Silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya çok önem verdik ve bu nedenle çok özel silikon kabloların üretiminde son derece iddialıyız. Bu bizim en belirgin kimliğimiz olmuştur. Silikon kablo daha spesifik ve daha niş oyuncuların olduğu bir alan olup arz ve talebin daha az olduğu bir sektördür. Arz noktasında yer alan oyuncu sayısının çok olması daha çok fiyat odaklı hareket edilmesine sebebiyet vermektedir. Biz fiyat odaklı bir rekabet ortamında bulunmak istemediğimizden bu alanda faaliyeti düşünmedik. Bunun yanı sıra Elcab Kablo denilince sadece kablo üretimi yapan bir firma izlenimi ortaya çıkabilir. Ancak firmamızın sadece kablo kimliği bulunmamaktadır. Diğer kimliğimizle kablo gruplama üretimi yapmakta ve bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. İçinde bulunduğu sektördeki sağlam konumu bu 2 çıkış noktasından gelen, yapacağı makine yatırımlarıyla projelerini faaliyete geçirip, üretim, iç satış & ihracat hacmini büyütmeyi hedefleyen Elcab Kablo olarak amacımız ilerleyen dönemlerde çalışan sayımızı arttırarak istihdam sahamızı genişletmek, yeni proje ve yatırımlara imza atarak ülke ekonomisine katkı sağlamaktır. Müşteri odaklı bir bakış açısıyla kaliteli üretim, zamanında teslim, çalışanlarımızın eğitim seviyesini yükselterek sürekli iyileştirme ve gelişim içinde olmak esasi politikamız, Türkiye ekonomisinin güçlenmesine ve ülkemizin gelişen refah seviyesine ulaşmasına katkı sağlamak temel misyonumuzdur.

Marka ve markalaşma konusundaki düşünceleriniz ve çalışmalarınızı paylaşır mısınız?
Karlı, kaliteli, güzel ve başarılı işlerin ortaya çıkartılabilmesi için şahsi fikrim sektörün, firma yapısı, background, makine parkuru gibi alanlarda kendini geliştirmiş güçlü markaların önderliğinde idame ettirilmesidir. Bunun tekelcilik zihniyetinde bir yaklaşım olmadığının altını çizip sektörün gelişimi ve sağlıklı bir şekilde yönetilmesi için bir gereklilik olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Sektörde uzun yıllardır faaliyet gösteren Elcab Kablo olarak kaliteli, iddialı ve rekabetçi çözüm stratejilerimizin getirdiği felsefe ile her zaman yaptığımız işte en iyisi olmayı hedefleyerek bir marka değeri oluşturduk.

Neden tercih ediliyorsunuz?
Üretime başladığımız günden bugüne ürettiğimiz tüm ürünlerde müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayabilmek, teknolojik gelişmeleri takip edip uygulamak, çevreye ve topluma duyarlı üretim yapmak ve müşterilerimize en uygun fiyat ile en kaliteli hizmeti sunmak temel politikamız olup müşteri odaklı bu anlayış bize daha çok tercih edilme ve rakiplerimize karşı bir adım öne geçme avantajı sağlamaktadır. Bu doğrultuda sahip olduğumuz kurumsal kimlik yapısı ve marka değeri ile piyasada talep gören, rekabet avantajına sahip ve daimi büyüme stratejisi içinde olan firmalar arasında yer almaktayız. Zira kurumsal kimlik söz konusu olduğunda bu yapıya sahip ve kurumsal kimlik anlayışının öneminin bilince olan firmalar sürekli değişim ve gelişim içinde olan kuruluşlardır. Elcab Kablo olarak içinde bulunduğumuz sektöre dair sahip olduğumuz bilgi ve tecrübe ile müşteri odaklı üretim anlayışımızın yanı sıra sahip olduğumuz kurumsal kimlik yapısı ve marka anlayışı bizlere değer ve avantaj katmaktadır.

Hindistan ve Uzakdoğu’ya satışınız var mı?
İhracat ülke hacmini geniş bir yelpazede tutmayı ve üretmiş olduğu ürünleri dünyanın dört bir yanına kaliteden ödün vermeden uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp müşterilerinin istek ve taleplerini karşılamayı hedef edinmiş bir firma olarak içinde bulunduğumuz Türk kablo sektörü açısından Hindistan ve Uzakdoğu pazarlarının son derece önemli bir noktada olduğunun farkındalığı içerisindeyiz. Bu nedenle müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışıyla sunduğumuz hizmet ile fuar, pazar araştırması ve müşteri ziyaretleri kanalıyla bu pazarlarda satış ağı oluşturmayı hedeflemekteyiz.

Güncel ekonomik gelişmelerin firmanıza ve sektörünüze yansımasını değerlendirir misiniz?
İçinde bulunduğumuz yıl boyunca yaşanmış olan global sorunlar, piyasalardaki istikrarsızlık ve kurlardaki dalgalanmalar nedeniyle sadece faaliyet gösterdiğimiz sektörde değil diğer tüm sektörlerde de firmaların büyüme ya da gelişme kaydetmeden, irtifa kaybetmeden aynı seviyede stabil bir şekilde mevcudiyetlerini idame ettikleri ya da bu yılı en az kayıp ile bitirmeye çalıştıkları görülmektedir. Sektörde maliyet hesabı yapılırken kur ve bakır en büyük etmen olarak değerlendirilirken yine döviz cinsinden alımı gerçekleştirilen silikon bazlı diğer hammaddeler kurlarda yaşanan artıştan etkilenmekte ve bu durum da maliyetlere ağır bir şekilde yansımaktadır. Gerek iç piyasada gerekse yurtdışında bulunan müşteriler için hazırlanan ürünlerin üretimi safhasında kullanılan tüm hammadde ve girdi alımı döviz cinsiden gerçekleştiği için satış fiyatlarının ulusal para birimi üzerinden belirlendiği iç piyasa şartlarında kur temelli gelişmeler kısa vadede etki göstermektedir. 56 ülkeye ihracat yapan ve iç piyasada saygın bir müşteri portföyü bulunan bir firma olarak hem iç hem de dış piyasada bulunan müşterilerimize hizmet vermekte olduğumuz için kur temelli gelişmelerden dengeli bir oranda etkilenmekteyiz.  Zira dış pazar/ihracat söz konusu olduğunda ise kurda artış yönünde yaşanan gelişmeler piyasalara olumlu etkiler getirmektedir. Diğer bir ifadeyle, sektörde ihracat yapan firmaların halen içinde bulunduğumuz yıl boyunca yaşanan ekonomik gelişme ve olaylardan dengeli bir şekilde etkilendiğini söyleyebiliriz.

Önümüzdeki döneme yönelik vizyonunuz nedir?
Temel ihracat pazarlarımızın ihtiyaç ve taleplerini uygun fiyat, kalite ve zamanında teslim gibi müşteri memnuniyetine dayalı bir politika ile karşılamakta ve söz konusu pazarlarda satış ağımızı arttırmak için fuar katılımları, daimi müşteri ziyaretler ile araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmaktayız. Önümüzdeki döneme yönelik vizyonumuz her zaman olduğu gibi yüksek kapasite ile kaliteli üretim yapıp uygun etkin ve verimli pazarlama stratejileriyle müşterilere zamanında hizmet verebilmektir. Makine parkuru ve nitelikli eleman hususu bizler gibi üretim yapan firmalar için çok büyük önem arz etmekte olup bu 2 detayı değerlendirdiğimizde üstün bir seviyeye sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Makine parkurunun kaliteli ve verimli üretim için tek etmen olmadığının ve nitelikli insan gücünün varlığının ne denli önemli olduğunun farkındayız. Bu doğrultuda ekibimiz tecrübeli ve uzun yıllar konusunda deneyim kazanmış kişilerden oluşmaktadır. Ekibimize yeni katılan arkadaşlarımızın da eğitimlerine büyük önem vererek kurumsal kimliğimizin profesyonel anlayışa sahip olması için heyecanla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.