14 Haziran 2024 Cuma

Kablomak

Kablomak

Kablomak 1200 mm çapında
tam otomatik sarım makinesi üretti

Kazım Yaşar
Kablomak Genel Müdürü

Kablo sektörüne yönelik tasarım, dizayn, üretim, montaj, işletmeye alma, garanti, yedek parça, danışmanlık ve servis hizmet anlayışı ile fark yaratan, müşterilerinin ihtiyaç duyduğu uygun çözümleri hayata geçiren Kablomak, dünyada ilk 1200 mm çapında tam otomatik sarım makinesi üreten firma oldu. Bu alanda dünyada lider marka olmayı hedeflediklerini vurgulayan Kablomak Genel Müdürü Kazım Yaşar; "Kablomak Makine, ihracatta başarılarını sürdürürken ürettiği reeltech makinaları müşterilerine güven veriyor” dedi.
Üretiminlerinin yüzde 50’sini başta Ukrayna, Rusya, Belarus ve Polonya olmak üzere birçok ülkeye ihraç ettiklerini kaydeden Yaşar, Atom Kablo, Aselsan Savunma Sanayi, Nexans, Ilke Çelik ve Yuzhcable gibi önde gelen markaların çözüm ortağı, iç pazarda otomatik sarım hattı üretiminde pazar lideri olduklarını söyledi. Ar- Ge’ye verdikleri öneme değinen Yaşar, üretimini gerçekleştirdikleri Reeltech otomatik makara sarma makinasının farklı malzemelerde sarım yapabilme yeteneğine sahip olarak ahşap, plastik ve kontraplak makaraların yanı sıra, çelik zırhlı kabloları da sarabilme özelliğiyle geniş bir uygulama yelpazesine hitap ettiğine dikkat çekti. Makinenin hassas sıkma sistemi sayesinde makaraları zarar vermeden sıktığını ve derinlik algılayıcı kameralar kullanarak doğru pozisyonu sağladığını ifade eden Yaşar, “Ayrıca, kablo alt uç tutma pensesi ile güvenli bir şekilde makaraların alt uçlarını tutar ve makaradan çıkarırken takılma yapmaz. Reeltech'in çift taraflı tahrik sistemi, makaraların yanaklarına zarar vermeden çalışmasını sağlar ve tahrik parçalarının ömrünü uzatır. Makina aynı zamanda boş makaralar için streç sarım yapabilir, hassas metre ölçüm ünitesiyle tam kesim yapabilir ve injekt yazı yazma özelliğiyle her makaranın metre yazısını 0'dan başlatabilir. İş sağlığına uygun tasarımı sayesinde operatörlerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan Reeltech, ayrıca, hatalı makaraları ayırarak karantina bölgesine atma ve otomatik sarım yapma özelliği sayesinde iş gücünden tasarruf sağlamaktadır” dedi.

İlklere imza atmanın haklı gururu
Dünyada sayılı firmanın üretebildiği 800 mm çapında tam otomatik sarım yapabilen makineyi üreterek büyük hamle yaptıklarını, geçtiğimiz günlerde ise bir ilke imza atarak dünyanın 1200mm çapında tam otomatik sarım yapabilen ilk makinesini ürettiklerini anlatan Kablomak Genel Müdürü Kazım Yaşar, “Estruder hattının toplayıcısına otomatik sarım yapabilen tek makine üretimiyle ülkemize ve Denizli’ye bir ilki yaşatmanın gururunu yaşıyoruz. Hedefimiz otomatik makara sarım hattı üretim ve paketleme hattında dünya lideri olmak” diye konuştu.