19 Nisan 2024 Cuma

Rosendahl

Rosendahl

800V ve daha fazlasının yolu açılıyor

Rosendahl, hairpin telleri için ilk ekstrüzyon hattını tanıtıyor.

Kısalan şarj süreleri. Daha hafif ve daha verimli araçlar. Şu anda yaygın olarak kullanılan 400V sistemlerden 800V'a geçiş, elektrikli araçların beklenen iyileştirmelerini getirecek ve bu sayede dünya çapında elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırması bekleniyor. Elektrik motorlarının statorlarında kullanılan ve "hairpin" adı verilen bu ürün, bu teknolojik sıçramada özel bir rol oynayacak. Dünya çapında ilk kez endüstriyel üretime hazır, anahtar teslimi hairpin ekstrüzyon hattı ile Rosendahl, 800V ve üstü motorlar için hairpin’in güvenli ve verimli bir şekilde üretimine yönelik bir izolasyon çözümü sunuyor.


Günlük kullanım için elektrikli mobiliteyi nasıl daha uygun hale getirebiliriz? Dünya genelinde araştırmacılar ve mühendisler bu sorunu çözmek için çaba harcıyorlar. Elektrikli araçlar için 800V sistemleri yükselişte ve önümüzdeki yıllarda 400V sistemleri geçecek. Neden 800 volt? Elektrikli araçların gerilimini iki katına çıkarmak birden fazla avantaj sunuyor. Daha yüksek gerilim, daha düşük akıma yol açar, bu da daha az ısı üretimi anlamına gelir. Daha kompakt bir tasarım, araç içinde daha ince ve küçük kabloların ve elektrik bileşenlerinin kullanılmasını mümkün kılar, bu da genel olarak daha hafif ve daha verimli bir araç anlamında gelir. Ve belki de sunacağı en büyük avantaj: Şarj sürelerini önemli ölçüde azaltacak olmasıdır.

Hairpin ekstrüzyonu ile 400V sınırlarını aşmak
Elektrik motorlarının statorları için bir sargı teknolojisi olan Hairpin, 800V sistemlerin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynayacak. Bu ürün, hız-tork davranışı ve yüksek dolum faktörü gibi avantajları nedeniyle otomotiv uygulamaları için giderek daha cazip hale gelmiştir. Bu özellikler enerji kayıplarını en aza indirmeye ve elektrik motorunun genel verimliliğini ve güvenilirliğini artırmaya yardımcı olur.
Bugünün çoğu uygulamasında, hairpin telleri halen emaye kaplıdır. Ekstrüzyon yöntemi ile üretilen hairpin ise premium ve spor araç sektörlerinde kendini zaten kanıtlamış olup, şimdi gelecek için yön belirliyor. Ekstrüzyon ile elde edilebilen delinme gerilimi, emaye kaplı ürünlere kıyasla çok daha iyi sonuç vererek, daha yüksek gerilimlerde bile güvenli ve güvenilir bir güç kaynağı sağlar. Ekstrüzyon yöntemi aynı zamanda üretim hızı ve üretim esnasındaki enerji verimliliği açısından da geleneksel emaye tel üretimine kıyasla çok üstün avantajlar sunmaktadır.
A'dan Z'ye hairpin ekstrüzyonu
Yeni geliştirilen hairpin ekstrüzyon hattı ile Rosendahl, dayanıklı polimerler kullanarak hairpin’in izolasyonu için verimli bir üretim süreci sunuyor. Bu çığır açan teknoloji, gelişmiş hairpin izolasyonunu daha geniş bir üretici yelpazesine erişilebilir hale getirecek. Kompakt RA-I ekstrüzyon hattı, Rosendahl'ın yüksek sıcaklık ekstrüder teknolojisi ve yassı iletkenler için özel olarak geliştirilmiş olduğu ekstrüzyon kafası ile donatılmıştır. İletkenin ön hazırlık işlemeleri de tek bir temel gövdeye monte edilmiş, bu sayede doğru bir yönlendirme ve stabil proses süreci korunarak, dar toleranslı üretim yapmayı mümkün hale getirmektedir. Boşaltıcısından makara sarıcısına kadar hattın her bir bileşeni ve ünitesi, yassı hairpin ürünlerinden beklenen yüksek kalite standartlarını karşılamak için dikkatlice tasarlanmış ve senkronize edilmiştir.
Hairpin’in kendine özgü şekline ulaşmak için, telinin birkaç kez bükülmesi gerekmektedir. Bu nedenle uygulanan İzolasyon iletkene her zaman sağlam bir şekilde yapışmalı ve yüksek gerilimlere dayanabilmelidir. PEEK (Polyether Ether Ketone) bu özellikleri karşılayabilen yüksek performanslı plastikler arasındadır. Bu polimerlerin doğru bir şekilde işlenebilmesi için, prosesin detaylı bir şekilde incelenmesi ve yüksek hassasiyet gerektirir. Yassı bakır iletkeninin üzerinde istenen izolasyon et kalınlığına ulaşmak, için kararlı ve homojen bir malzeme dağıtımı gereklidir. Bu nedenle yeni hairpin ekstrüzyon hattı, ekstrüzyon sürecini yönetmek için gereken A'dan Z'ye tüm bilgi, beceri ve know-how’a sahiptir. Rosendahl'ın ekstrüzyon çözümünün son adımı olan sıra sarım (precision layer winding) yapabilen makara sarıcı ünitesiyle, homojen bir şekilde izole edilmiş yassı bakır tel, hairpin üretiminin sonraki aşamaları için hazırdır.

Rosendahl firması bu yeni üretim çözümünü geliştirirken, yüksek performanslı plastiklerin ekstrüzyonu ve yassı kablo ve baraların izolasyonu konusunda uzun yıllara dayanan uzmanlığından ve tecrübesinden faydalanmıştır. Şirket, üretim parkını ve süreçlerini hızla uyarlayarak, sağlam temel üzerine inşa ettiği deneyimiyle bu yeni ürün segmentine girmiştir. Yeni hairpin ekstrüzyon hattının tanıtımı ile Rosendahl firması, endüstride öncü konumda olduğunu yine ve yeniden göstermiş olup, e-mobilite sektörünün geleceğine yönelik üstün çözümler sunmaktadır.

Daha fazla bilgi için:
rosendahlnextrom.com/hairpin