5 Ekim 2023 Perşembe

Erat Kablo

Erat Kablo

 Erat Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erkan:
“Türkiye’de üretimi olmayan Fiber Optik Mikro kabloların üretimi için yapmış olduğumuz büyük yatırımlarla ülkemize çok ciddi katma değerler sağlamayı hedeflemekteyiz”


Ülkemizin önde gelen fiber optik bağlantı ekipmanları ve aksesuar üreticisi firmalarından birisi olan Erat Kablo, bu başarısını dünyada pek çok ülkeye de taşıyor. Türkiye’de üretilmeyeni üreten firma, daha fazla ihracat hedefiyle yatırımlarına devam ediyor. Erat Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erkan ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

2024 yılında hangi pazarları hedefliyorsunuz?
Planlarımız arasında yeni pazarlar olduğu gibi ülkemizde daha fazla kesime hitap edebilmek adına uygun görülen şehirlerde bayilikler vererek iç pazarda büyümeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda bir dünya markası olma hedefimiz doğrultusunda uluslararası firmalara bayilikler vererek yeni projelerle ve yeni iş ortaklıklarıyla Yerli ve Milli üretmeye devam edeceğiz.
Erat Kablo ailesi olarak yeni pazarlara ulaşmanın yanı sıra vizyon ve misyonumuz gereği teknolojik alt yapı ve Ar-Ge yatırımları artırılacaktır. Çalışmalarımız için 2024 yılında sadece satış odaklı değil yatırım odaklı da olacağız. Müşterilerimizin taleplerine daha hızlı cevap verebilmek ve aynı zamanda üretimimizde kapasite artışı için yeni makine yatırımları yapmayı planlıyoruz. Tabi ki de bununla beraber istihdamımızı da aynı oranda artırmayı amaçlıyoruz.

Hangi alanda üretim/hizmet yapıyorsunuz? Ürün gamınızda neler var? Şirketiniz kaç yılında kuruldu ve üretim tesisi hakkında kısaca bilgi rica eder miyiz?
Ülkemizin önde gelen fiber optik bağlantı ekipmanları ve aksesuar üreticisi firmalarından birisi olan Erat Kablo, 1998 yılında fiber optik kablo montajı ve fiber optik kablo ek montajı çalışmaları yapmak amacıyla kurulmuştur. Fiber optik kablo, fiber optik kablo aksesuarları ve data lan kablo, data lan kablo aksesuarları üretimini de kendi bünyesinde gerçekleştirerek telekomünikasyon sektörünün tamamına hitap eden çok geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.
Üretim;10.000 m² alandaki entegre tesislerde, ISO 9001 standartlarına göre ve ISO 14001, OHSAS 18001 gerekleri göz önünde bulundurularak, konusunda bilgi ve deneyim sahibi uzman bir ekip tarafından, son teknolojik gelişmelere uygun makine ve yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmektedir.
Erat Kablo, uluslararası ve yerli standartlara göre üretilen ürünlerin yanı sıra, özel müşteri şartnameleri ve isteklerine göre üretim yapabilmektedir. Ürünler, üretimin her aşamasında ve özellikle de son kontroller sırasında modern test cihazları kullanılarak test edilerek yüksek kaliteli ürünlerin müşteriye ulaştırılması sağlanmaktadır. “İsteyin Fiber Hızında Üretim” sloganı ile hareket eden Erat Kablo, tecrübesi ve sunmuş olduğu yüksek kaliteli ürünler ile ERAT markasını, yurtiçi pazarın yanı sıra dünyaya da sunarak, 35’i aşkın ülkede tercih edilen saygın bir marka haline getirmiştir. Erat Kablo olarak sektörümüzün hızla büyüyen bir markası olmaktan, başarı ve kalitemizi müşterilerimizle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.
AR-Ge ve verimlilik çalışmalarınız var mı? Varsa projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Kurulduğumuz ilk günden bu zamana kadar yerli ve milli üreticilikte ilklere imza atan firmamız, ek koruyucu üretiminde de üretimi kendi bünyesinde gerçekleştiren Türkiye’de tek firmadır. Sektördeki yılların bilgi birikimini ve teknolojik alt yapısını başarılı bir şekilde kullanmakta olup, Türkiye’de yıllık gelirinden Ar-Ge’ye kaynak ayıran yerli ve milliye önem veren ve bu gibi yatırımlara devam ederek Türkiye ekonomisine büyük bir katma değer sağlamaktadır.

2022 yılsonu ciro ve ihracatınız konusunda? 2021’e göre yüzde kaçlık bir büyüme yaşadınız? 2023 yıl sonu hedefleriniz nelerdir?
2022 pandemi sonu olması ve ekonominin getirdiği sonuçlarla birlikte daha çok çalışarak yerli ve uluslararası standartlara ve özel müşteri şartnameleri ve isteklerine göre üretimini yaptığımız ürünlerimizi 35 ülkeye ihraç ettik. Ekonominin daha cok zorlandığı bu dönemlerde 2023 yılında da ihracatımızı 2 kat arttırmayı ihracat için yeni yatırımlar yaparak yurtdışıyla olan bağlarımızı daha cok büyütmeyi ihracat yaptığımız ülke sayısınıda 60’a çıkartma hedefindeyiz. Ülkemize katkı sağlamak amacıyla bölgesinde istihdam alanları oluşturacak yatırımlar yaparak daha çok büyümeyi ve yerli ve milli ürünleri ön plana çıkartmayı hedeflemekteyiz

Yakın zamanda devreye aldığınız yatırım var mı? Varsa ne kadarlık bir bütçe ile hayata geçirdiniz? Veya devreye almaya hazırlandığınız bir yatırım var mı? Varsa bu yatırım için ne kadarlık bir bütçe ayırdınız? Bu yatırımlarla neleri hedefliyorsunuz?
Türkiye’de üretimi olmayan Fiber Optik MİKRO kabloların üretimin için çok ciddi bütçelerle yapmış olduğumuz yatırımlarla Erat Kablo bu ürünlerin üretimini başlamış olup 2023 yılında bu ürünlerle İHRACAT konusunda ülkemize çok ciddi katma değerler sağlamayı hedeflemekteyiz.

Sektörünüzde sizi diğerler firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir?
Erat Kablo, sektöründe ülkemizde teknolojik ürünlerin üretilmesi için, “Bütün Mücaledemiz Yerli ve Milli Üretim” hedefleriyle yerli ve milli üretime en üst düzeyde önem veren, yatırım yapan ve sektöre çok ciddi katma değerler sağlayan bir firmadır.
Erat Kablo olarak yapmış olduğumuz bu yatırımlarla 5 başlıkta diğer firmalardan ayrılan en temel özelliklerimizi şöyle sıralayabiliriz.
• Kalite
• Fiyat
• Teknolojik Üretim 
• Kapasite 
• Güvenli Sevkiyat

Müşterilerimizin koşulsuz memnuniyeti adını verdiğimiz hizmetler, acil ihtiyaçları yerinde ve zamanında karşılayabilmekte olmamız da sektörümüzde diğer firmalardan ayıran en temel özelliklerimizdendir.