14 Haziran 2024 Cuma

Elcab

Elcab

Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu:
“Elcab Kablo, kurumsal kimlik ve
marka değeri anlayışıyla 25 yıldır
sektörde öncü firmadır”

Genç ve dinamik yapısıyla taleplere hızlı cevap veren Elcab Kablo, iç piyasada hizmet verdiği önde gelen firmaların yanı sıra ürünlerini Avrupa, Asya, Kuzey Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu’da bulunan birçok ülkeye ihraç ediyor. Firmanın odağında Orta Afrika ve Merkez Amerika var. Elcab Kablo Profil Sanayi Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nejdet Tıskaoğlu ile firmaları, kablo sektörü ve vizyonları hakkında konuştuk.

Ürünleriniz konusunda bilgilendirir misiniz? Yeni ürün, ar-ge çalışmanız var mı?
Uluslararası kalite standartları ışığında, geniş makine parkurlarımızda çağın getirdiği teknolojik gereksinimlere uygun yöntemler kullanarak üretim yapmakta olan, 1998 yılında İstanbul’da faaliyetine başlamış olan firmamız kurulduğu günden bugüne olduğu gibi bugün de Zonguldak, Çaycuma ve Güney Afrika’nın KwaZulu-Natal Eyaleti’ne bağlı Durban şehrinde bulunan fabrikalarımızda silikon kablo, cam elyaf kablo, silikon conta, silikon makaron, silikon profil, kablo grubu, sinyal lambası, fişli kablo ve PVC kablo gibi beyaz eşya üretiminde kullanılan çeşitli ürünlerin imalatını gerçekleştirmektedir. Misyonunu silikon kablo ve beyaz eşya sektöründe ihtisaslaşmaya yönelik belirlemiş bir firma olarak silikon başta olmak üzere farklı kabloların gruplama üretimi yaparak bu ürünleri beyaz eşya yan sanayine tedarik etmekteyiz. Hedef kitlemizde beyaz eşya ve elektrikli küçük ev aletleri üreticileri ile elektrik marketleri ve aydınlatma sektörü yer almaktadır. İnovasyon ve AR-GE yatırımlarının ürün kalitesinde artış yaratacağının ve ürün yapısının geliştirilmesi için ürüne katma değer katacağının bilincinde olan firmamız bu nedenle bu alanda daimi faaliyette bulunarak göstermiş olduğu etkin başarı ve performansı neticesinde global olarak rekabet eden, sanayinin ihtiyaçlarına ekonomik çözümler üreten, müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile ana sanayiciler tarafından tercih edilen bir tedarikçi konumuna gelmiştir.

Yılın geride kalan kısmında iç pazar satışınız ve ihracatınız hangi oranda gerçekleşti. İhracatta hangi ülke ve bölgelere odaklandınız/odaklanacaksınız?
Elcab Kablo olarak satış faaliyetimizi kurmuş olduğumuz 2 ayrı profesyonel ekiple hem iç pazarda hem de dış piyasada sürdürmekteyiz. 2023 yılı için ekip arkadaşlarımızla kendi aramızda bir "hedef listesi" oluşturmuştuk. Bu hem hepimiz için motive edici bir unsur oluştururken hem de 2023 yılının sonuna geldiğimizde, geriye dönüp baktığımızda neleri başardığımızı net bir şekilde görmemizi sağlayacaktır. Genç ve dinamik yapımızla taleplere hızlı cevap veren, kaliteli üretim yapan bir firma olarak ürünlerimizi iç piyasada hizmet verdiğimiz önde gelen firmaların yanı sıra Avrupa, Asya, Kuzey Afrika, Güney Amerika ve Ortadoğu’da bulunan birçok ülkeye ihraç etmekteyiz.
İhracat ülke hacmini geniş bir yelpazede tutmayı ve üretmiş olduğu ürünleri dünyanın dört bir yanına kaliteden ödün vermeden uygun fiyat ve zamanında teslim avantajlarıyla ulaştırıp müşterilerinin istek ve taleplerini karşılamayı hedef edinmiş bir firma olarak, mevcut müşterilerimize müşteri memnuniyeti odaklı kalite anlayışı ile hizmet etmekte ve mevcut müşterilerimizin yanı sıra fuar, pazar araştırması ve müşteri ziyaretleri kanalıyla bu pazarlardaki ihracat oranımızı daha üst seviyelere çekmeyi hedeflemekteyiz. İçinde bulunduğumuz Türk kablo sektörü açısından son derece önemli bir noktada olmalarından kaynaklı öncelik verdiğimiz ve yoğunlaştığımız bölge ve pazarların Orta Afrika ve Merkez Amerika olduğunu söyleyebiliriz.

İç pazar ve ihracatta talep nasıl seyrediyor?
Türkiye’de sektörümüze canlılık getiren önemli ve büyük projeler devam etmektedir. Bu projelere ek olarak iç pazar bazında değerlendirme yaptığımızda sektörün önde gelen marka değerleriyle çalışan bir firma olarak ülkemiz dışında yaşanan siyasi belirsizlik ve problemlerin getirdiği sorunlar nedeniyle finansal bir daralmanın söz konusu olduğunu ancak bu durumun iş hacmine yansımadığını söyleyebiliriz. Öte yandan ihracat kanadına baktığımızda ise önce Rusya-Ukrayna savaşı ve şimdi de İsrail- Filistin savaşı, dünyanın herhangi bir yerinde olan bir olayın, uzak yakın her tarafı etkiler hale geldiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Bu nedenle de ülke ekonomileri kendi dışında meydana gelen bu olaylardan kademe kademe etkilenmek durumunda kalmakta, ülkemiz ise jeopolitik ve jeostratejik konumu itibarıyla bu olaylardan daha fazla etkilenmektedir. Spesifik pazarlara ihracatın azaldığı zamanlarda sektörün küçük bir dilime hapsolması tamamen geçmişten gelen ve sanayicilerin kronik olarak yaptığı ihracatı sadece birkaç ülke etrafında konumlandırma hatasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle riski dağıtmak için içinde bulunduğumuz olumsuz koşulların doğurduğu sonuçlardan ders alarak pazar sayısını arttırıp satış ağımızı genişletmemiz gerekiyor. Eğer tüm yumurtaları aynı sepete koyarsanız sepetin bulunduğu yerden alınabilecek olası bir darbe ile hepsini kaybedersiniz. Ancak yumurtaları iki ayrı sepete bölüp riski dağıtırsanız olası bir sorunda en azından yarısını kurtarmış olursunuz. Dolayısıyla sadece kendi sektörümüz değil tüm sanayici ve üreticiler için riskin yalnızca spesifik pazarlara bağlı kalmadan farklı ve çeşitli pazarlara yayılarak azaltılması ve bu suretle olası bir olumsuzlukta ihracat verilerinde herhangi bir düşüşün yaşanmaması en etkin ve verimli çözüm olacaktır ki bizim de ihracatta uyguladığımız yöntem bu olmakla beraber koşullar ne olursa olsun satış rakamlarımızın olumsuz yönde etkilenmemesini sağlamaktadır.

Önümüzdeki döneme yönelik vizyonunuz nedir?
Teknolojik gelişmeleri izleyip, bu gelişmelerden faydalanarak lider olmaya devam etmek önümüzdeki döneme yönelik vizyonumuzun mihenk taşını oluşturmaktadır. Elcab Kablo olarak kuruluşumuzun sürdürülebilir büyümesi ve yarattığı ekonomik değeri artırabilmesi için en önemli başarı unsuru olarak, verimliliği ve rekabet gücünü yükseltme gereğine, rekabette lider olmak için kalite, yenilik ve değişimin önemine inanıyor, sürekli gelişmeyi ve mükemmel olmayı temel bir değer olarak benimsiyor, sunmuş olduğumuz hizmette müşteri ile aramızda oluşan güven ilişkisine oldukça önem veriyoruz.