14 Haziran 2024 Cuma

trio

trio

Trio Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Bekiroğlu:
“2023 yılını, portföyümüze 8 yeni ülke daha ekleyip ihracatımızı artırarak ve yüzlerce projeyle amaçlarımıza ulaşarak kapattık”

Geniş ve nitelikli ürün gamı ile yurtiçi ve yurtdışındaki müşterilerine hizmet veren Trio Kablo, üretim kapasitesini ve ürün çeşitliliğini artırmaya yönelik çalışmalarına aralıksız devam ediyor. 2023 yılını iyi bir performansla kapatan firma, 2024 yılında da yurtdışı ağırlıklı çalışmayı hedefliyor. Trio Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Bekiroğlu ile firmaları ve hedefleri hakkında konuştuk.

Ürünleriniz konusunda bilgilendirir misiniz? Yeni ürün ar-ge çalışmanız var mı?
Bilindiği gibi Trio Kablo hali hazırda 11 farklı kategoride 182 ürünle geniş yelpazede üretim yapan bir marka. Bir taraftan ürün gamımızı daha da genişletmek için inovatif ürünler üzerinde çalışmalar yapıyor, bir taraftan da kapasitemizi artırmaya yönelik makina parkur genişletme ve altyapı çalışmalarımızı yürütmeye devam ediyoruz. Yakın zamanda çalışmalarımız sonuçlanacak, genişleyen üretim kapasitemize yeni ürünleri de ekleyerek üretim yolculuğumuzu büyüteceğiz.

2023 yılını firmanız açısından değerlendirir misiniz?  İhracat ve iç piyasa satış hedefleriniz?
2023 yılında krediye ulaşmada zorluklar ve yüksek maliyetler vb. problemlerin her sektör gibi bizi de etkileyeceğini öngörmüştük. Bu nedenle yılın erken dönemlerinde zaten devam eden yurt dışı satışlarımızı önceleyerek iç piyasada yaşanan sıkışma ve kayıpları telafi etmeyi amaçladık.
Yılı artan ihracat rakamlarımız, portföyümüze dahil olan 8 yeni ülke ve nitelikli kablo kullanımının yoğun olduğu yüzlerce projeyle amaçlarımıza ulaşarak kapatmak 2024’e heyecanlı ve motive bir giriş yapmamızı sağladı.

Tedarikçisi olduğunuz sektörlerde talep nasıl seyretti? Hangi sektörlerde yoğunluk yaşadınız?
Portföyümüz son 5 yıldır yoğunluklu olarak sanayi ve devlet garantili projelerden oluşuyor. Genel olarak bu alanlarda talep her geçen gün artış gösterdi. Trio Kablo markasının İsdemir, Erdemir, Botaş gibi birçok önemli kurum tarafından tercih edilmesi ve özel sektördeki projelerin şartnamelerinde sıklıkla yer alması, genel talebin düştüğü zamanlarda bile önemli paylar almamızı sağladı.

2023 yılında yaşadığınız temel sorunlar nelerdi?
Açıkçası geçtiğimiz yıl majör bir problem yaşamadık. Az önce de bahsettiğim, olası problemler konusundaki öngörülerimiz, aldığımız önlemler ve her zaman yedek planlarla hareket etmemiz sayesinde büyük problemlerden korunduk diyebilirim. 

2024 yılı beklenti ve hedeflerinizi paylaşır mısınız?
2024 yılında Trio yine ihracat ağırlıklı çalışacak. Marka misyonumuzu gerçekleştirme yolculuğunda bir yandan 43 ülkeye ulaşan ihracat sayımızı artırmayı, bir yandan da bu ülkelerdeki ticaret hacmimizi genişletmeyi hedefliyoruz. Ayrıca üretim kapasitemizi artırmak ve yeni fabrika planımızı hayata geçirmek de bu yıl için ikinci en büyük hedefimiz.

Eklemek istedikleriniz?
Piyasalarımız için zorlu bir yılı geride bıraktık. Ülkemizde yeşeren ve dünya markası olma motivasyonuyla ilerleyen yerli bir marka olarak, gelecek yılın ülkemiz ve ülkemizde katma değer üreten herkes için çok daha rahat ve başarılı geçmesini diliyoruz.
Geçtiğimiz yıl gösterdikleri özveri sayesinde amaçlarımıza ulaşmamızı ve problemlerden minimum düzeyde etkilenmemizi sağlayan aile üyelerimize tüm kalbimle teşekkür ediyorum.